merz spezial

Wypadanie włosów, gdzie szukać przyczyny?

Wypadające włosy mogą sygnalizować niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie. Przyczyny mogą być związane z codziennym stresem, jednostkami chorobowymi czy dietami odchudzającym, a to może wpływać na kondycję i stan naszych włosów. Niekorzystne procesy, zachodzące w organizmie mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz bardziej cienki, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie, oddziałując na korzeń włosa w skórze głowy oraz dostarczając odpowiednie witaminy na wzmocnienie włosów.

Wypadające włosy, a zaburzenia hormonalne

Wiadomo, że jedną z najistotniejszych przyczyn problemów z włosami są hormony odpowiedzialne za ich wzrost, grubość, barwę oraz wypadanie. Hormony wspierają wiele ważnych funkcji, także tych związanych z cyklem wzrostu włosów. Zmiana wyglądu włosów, rozdwajanie, utrata grubości oraz ich wypadanie może być jednym z pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych. Kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych często zauważają zwiększoną ilość wypadających włosów. Wpływ na to mają androgeny, hormony, do których należy testosteron. Gdy równowaga wytwarzania testosteronu zostaje zachwiana, przekształca się on w aktywną cząsteczkę dihydrotestosteronu (DHT) bezlitośnie niszczącą mieszki włosowe. Łatwo to zauważyć, kiedy czeszemy bądź myjemy włosy, ilość wypadających włosów jest większa, niż to było zazwyczaj. Warto przez kilka tygodni włączyć suplementację witaminowo-mineralną i obserwować stan oraz kondycję włosów. Jeśli chodzi o wypadanie włosów po ciąży to tutaj jest nieco łatwiej. Włosy odrastają bez leczenia w ciągu 6 miesięcy. Jeśli jednak po tym czasie nadal mamy słabe włosy, warto iść do lekarza, być może potrzebne będą badania endokrynologiczne.

KUP TERAZ

Dieta oraz kuracje odchudzające

Niedobór białka, aminokwasów oraz niedostateczna ilość żelaza oraz cynku może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Zdarza się także, że włosy są matowe, rozdwajają się i są mało sprężyste. Najczęściej zauważają to panie, które są na diecie i ograniczają dzienne spożycie do 1000 kalorii. Niezbyt dobrze nasze włosy radzą sobie także z dietami jednoskładnikowymi np. bezmięsnymi, niskobiałkowymi, owocowymi czy warzywnymi. Za pomocą pożywienia lub suplementów można dostarczyć do organizmu witaminy i minerały, które pośrednio lub bezpośrednio mogą ograniczyć wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają gęstość oraz elastyczność. Pamiętajmy, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną, choć działanie może wydawać się podobne. Warto więc zadbać o regularne przyjmowanie kompozycji witamin i minerałów np. Merz Spezial Dragees, suplement diety. Które witaminy są pomocne w dbaniu o kondycję naszych włosów?

Witamina A1, niezbędna do utrzymania mocnych włosów. Niedobór, ale też nadmiar tej witaminy powoduje kruchość i łamliwość włosów. Witamina E, często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. Biotyna jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną wypadania włosów. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości. Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne, a także czynniki pogodowe. Włosy rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne.

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd naszych włosów. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto , czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez przeciwciała przeciwtarczycowe. Przy niedoczynności tarczycy włosy są one cienkie, suche i mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate. Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Panie, które leczą się u endokrynologa warto aby na wizycie, również poinformowały lekarza jeśli zauważą, że włosy nadmiernie wypadają bądź są pozbawione blasku.

KUP TERAZ

Wpływ stresu na wypadanie włosów

Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.
Jeżeli zauważymy, że włosy zaczynają nam nadmiernie wypadać, spróbujmy dostarczyć naszemu organizmowi posiłki bogate w minerały. Dodatkowo możemy zażywać suplementy diety. Należy jednak pamiętać , że z powodu specyfiki przebiegu cyklu włosowego, odrost włosów nawet po skutecznej terapii obserwuje się najwcześniej po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Tak więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Gdy po tym czasie nie zauważmy poprawy, nie ma na co czekać, warto udać się do lekarza, który zajmie się ustaleniem przyczyny wypadania włosów i zaleci odpowiednie leczenie.

merz spezial