Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Niestety, wciąż dla wielu osób jest to temat wstydliwy. O menopauzie warto (i trzeba!) rozmawiać. Pozwoli Ci to dobrze przygotować się do jej przejścia i zadbać o swoje samopoczucie oraz wygląd.
To, w jakim wieku kobieta wchodzi w menopauzę, jest kwestią indywidualną, zależną m.in. od genów i stanu zdrowia. Można jednak przyjąć, że menopauza przypada zazwyczaj na okres między 45. a 55. rokiem życia. Już na kilka miesięcy przed, a czasem nawet i lat, pojawiają się charakterystyczne dla menopauzy objawy, w tym m.in.:
Zarówno przed, w trakcie, jak i po menopauzie w Twoim organizmie zachodzą przemiany, które nie tylko wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale i wygląd. Wszystkiemu winne są hormony, zwłaszcza spadek poziomu estrogenu i progesteronu. Jak wpływa to na Twoją skórę i czy po menopauzie skóra starzeje się szybciej?
Nie jest tajemnicą, że wygląd Twojej skóry w dużej mierze zależy od hormonów. Na pierwszy plan wysuwa się wspomniany już estrogen. Jest to hormon produkowany w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, warto także dodać, że jego duże ilości występują właśnie w skórze twarzy.
Zdjęcie: AdobeStock
Gdy poziom estrogenu spada, następuje spadek jędrności i elastyczności skóry. Staje się ona sucha, matowa, traci swój naturalny blask. Zmarszczki się pogłębiają, owal twarzy opada. Wypryski na twarzy w okresie menopauzy? Choć dla wielu będzie to zaskoczeniem, taki problem nie należy do rzadkości. Podobnie jak kłopoty z rozszerzającymi się naczynkami. Zmiany skórne w menopauzie są również ściśle powiązane z tym, że skóra staje się cieńsza i wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych.
Klimakterium to wymagający czas dla Twojej skóry. Z jednej strony - każdego dnia jest ona narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV czy smogu. Z drugiej - postępuje jej naturalny proces starzenia - spada produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego - a etap też przyspiesza również stres oksydacyjny. Do tego dochodzą zmiany hormonalne spowodowane menopauzą.
Krótko mówiąc - kompleksowo. Od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zwróć uwagę na dietę, pielęgnację, dobrym rozwiązaniem może być także rozpoczęcie suplementacji witamin i minerałów. Ważną informacją jest to, że podobną funkcję do estrogenów wykazują fitoestrogeny. Są to związki pochodzenia roślinnego. Znajdziesz je w m.in. soi, ciecierzycy, lucernie, orzechach czy cytrusach.
Codziennie stosuj ochronę przeciwsłoneczną i pamiętaj o jej reaplikacji. O owal twarzy zadbasz, wykonują masaże/jogę twarzy, możesz także skorzystać z oferty nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
Sięgnij po sprawdzone składniki aktywne, które opóźniają proces starzenia skóry, pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny i dbają o barierę ochronną skóry. Dobre witaminy na skórę to m.in. antyoksydanty - witaminy A, C i E. Zwalczają wolne rodniki, zmniejszając w organizmie stres oksydacyjny.
Witamina B na skórę? Tutaj trzeba sięgnąć po cały kompleks! Niacyna, biotyna, kwas pantotenowy. Są to składniki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Wpływ na jej zdrowy wygląd ma także zmniejszający podrażnienia skóry cynk czy działający ujędrniająco koenzym Q10.
Zdjęcie: zasoby własne
Komórki skóry mają zdolność do regeneracji. Niestety, maleje ona z wiekiem. Dobra wiadomość jest taka, że możesz ją stymulować. Jak? Na przykład stosując kosmetyki ujędrniające z formułą opartą na aktywacji komórkowej, jak Merz Spezial Skin Lift Energy Serum Intense. To lekkie serum o działaniu rewitalizującym skórę. Procesy naprawcze wspomaga olej z pestek winogron, a dodatek koenzymu Q10 niweluje zmarszczki i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Stymulację odnowy komórkowej zapewniają także kwasy alfa-hydroksylowe. Ich złuszczające działanie pomaga pozbyć się starego naskórka.
Pielęgnację od zewnątrz warto uzupełnić o pielęgnację od wewnątrz. Ta z kolei opiera się na diecie, ale i może być uzupełniona o suplementację. Jakie suplementy w okresie menopauzy będą pomocne? Z pewnością takie, które nie tylko działają na skórę, ale i na Twoją kondycję umysłową, zmniejszając uczucie zmęczenia. Przykładem tego typu produktu są kapsułki dla urody Merz Spezial Skin Energy. W ich składzie znajdują się witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C, E), upiększająca skórę biotyna, czy eliminujące znużenie foliany, żelazo, cynk i witamina B12. Działanie ujędrniające to zasługa koenzymu Q10 i żurawiny. Walkę z wolnymi rodnikami wspomagają również miedź, selen czy resweratrol.
Zdjęcie: zasoby własne
Kolejną propozycją suplementu na jędrną skórę i dobre samopoczucie są Merz Spezial Dragees. To kompleks witamin i minerałów, a w jego składzie znajdują się m.in. witaminy A, C, E, biotyna, cynk, żelazo, kwas foliowy czy niacyna. Są to składniki odżywcze, które działają antyoksydacyjnie, nawilżająco, przeciwzapalnie i ujędrniająco. Wyrównują koloryt cery, zapewniają skórze ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzą jej podrażnienia.
Holistyczne podejście do pielęgnacji pomoże Ci przygotować skórę na menopauzę. Dbaj o nawilżenie skóry, aktywuj jej procesy naprawcze, pamiętaj o antyoksydantach i ochronie SPF. Tak zaopiekowania na pewno Ci się odwdzięczy.