merz spezial
SUPLEMENT DIETY
Zobacz też jak drażetki Merz Spezial mogą pomóc Twoim paznokciom

Wypadanie włosów - gdzie szukać przyczyny?

Wypadające włosy mogą sygnalizować niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie. Przyczyny mogą być związane z codziennym stresem, jednostkami chorobowymi czy dietami odchudzającym, a to może wpływać na kondycję i stan naszych włosów. Niekorzystne procesy, zachodzące w organizmie mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz bardziej cienki, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie, oddziałując na korzeń włosa w skórze głowy oraz dostarczając odpowiednie witaminy na wzmocnienie włosów.

Ile włosów wypada dziennie? Kiedy zacząć się martwić?

Kondycja włosów i skóry świadczy o stanie zdrowia. Jeżeli podczas obserwacji głowy zauważysz przerzedzające się włosy, to organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Pewnie brakuje mu jakiegoś składnika w diecie, stara się sobie poradzić z chorobą bądź rekonwalescencją. W rezultacie mieszki włosowe są osłabione, a włosy wypadają lub pozostają w stanie swoistego uśpienia.
Ile średnio wypada włosów dziennie? Utrata włosów to zjawisko całkowicie fizjologiczne. Zdrowa osoba każdego dnia traci od 50-150 sztuk i jest to naturalny proces organizmu, który regularnie wymienia każdy włos na nowy. Z czasem to się zmienia. Po 25. roku życia włosy na ogół stają się słabsze i możemy ich mieć nieco mniej.

Jeśli dochodzi do nadmiernej utraty włosów, może wiązać się to z postępującym zanikaniem wytwarzania włosów. Zbyt dużo włosów znajduje się wtedy w stanie spoczynku anafazy, przez co cykl ich wzrostu staje się zaburzony. Stan ten poprzedza ich osłabienie i utrata gęstości, a także blasku.

Dieta oraz kuracje odchudzające

Niedobór białka, aminokwasów oraz niedostateczna ilość żelaza oraz cynku może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Zdarza się także, że włosy są matowe, rozdwajają się i są mało sprężyste. Najczęściej zauważają to panie, które są na diecie i ograniczają dzienne spożycie do 1000 kalorii.

Niezbyt dobrze nasze włosy radzą sobie także z dietami jednoskładnikowymi np. bezmięsnymi, niskobiałkowymi, owocowymi czy warzywnymi. Za pomocą pożywienia lub suplementów można dostarczyć do organizmu witaminy i minerały, które pośrednio lub bezpośrednio mogą ograniczyć wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają gęstość oraz elastyczność.

Pamiętajmy, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną, choć działanie może wydawać się podobne. Warto więc zadbać o regularne przyjmowanie kompozycji witamin i minerałów np. Merz Spezial Dragees, suplement diety.

Wypadające włosy, a zaburzenia hormonalne

Wiadomo, że jedną z najistotniejszych przyczyn problemów z włosami są hormony odpowiedzialne za ich wzrost, grubość, barwę oraz wypadanie. Hormony wspierają wiele ważnych funkcji, także tych związanych z cyklem wzrostu włosów. Zmiana wyglądu włosów, rozdwajanie, utrata grubości oraz ich wypadanie może być jednym z pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych. 

Kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych często zauważają zwiększoną ilość wypadających włosów. Wpływ na to mają androgeny. Łatwo to zauważyć, kiedy czeszemy bądź myjemy włosy, ilość wypadających włosów jest większa, niż to było zazwyczaj. Warto przez kilka tygodni włączyć suplementację witaminowo-mineralną i obserwować stan oraz kondycję włosów. 

Jeśli chodzi o wypadanie włosów po ciąży to tutaj jest nieco łatwiej. Włosy odrastają bez leczenia w ciągu 6 miesięcy. Jeśli jednak po tym czasie nadal mamy słabe włosy, warto iść do lekarza, być może potrzebne będą badania endokrynologiczne.
SUPLEMENT DIETY

Merz Spezial Dragees

  • Promienna skóra o zdrowym wyglądzie
  • Gęste i lśniące włosy
  • Piękne, mocne paznokcie
Produkt rekomendowany przez 99% konsumentów (99% ankietowanych konsumentów zaleciłoby stosowanie Merz Spezial Dragees najlepszemu przyjacielowi wyniki z badań konsumenckich 1000 kobiet , czerwiec 2014).

Merz Spezial Dragees to suplement diety, wpływający na urodę, przeznaczony specjalnie do uzyskania świeżej, zdrowej skóry, silnych, błyszczących włosów i pięknych, mocnych paznokci. Zawiera on wyjątkową kompozycję witamin i mikroelementów, które zapewniają organizmowi substancje odżywcze, wspomagające utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Które witaminy są pomocne w dbaniu o kondycję naszych włosów?

Witamina A - poprawia pracę gruczołów łojowych, zapobiega też powstawaniu łupieżu. Występuje m.in. w warzywach, takich jak marchewka i papryka, w jajkach i mleku, a także w wątróbce.
Witamina E - często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych.
Biotyna - jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną wypadania włosów. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości.
Witamina B5 - inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne, a także czynniki pogodowe. Włosy rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne.
Witamina C – jest niezbędna do produkcji keratyny, poprawia krążenie skóry głowy i sprężystość włosów. Rozdwajanie się końcówek i łamliwość włosów mogą mieć źródło w jej niedoborach. Bogate w witaminę C są warzywa i owoce – szczególnie cytrusy oraz kiszona kapusta.
Kwas foliowy- witamina B9 – popularny kwas foliowy to również witamina korzystnie wpływająca na wzrost włosów oraz przeciwdziałająca łysieniu. Możemy znaleźć ją w zielonych warzywach, takich jak szpinak, kalafior, brokuł, sałata, szparagi czy brukselka.– wzmacniają włosy i cebulki, dzięki czemu zapobiegają ich wypadaniu. Źródłem witamin z grupy B są m.in. orzechy, nasiona dyni, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, ziemniaki.
Witamina B1 i B2 – to witaminy przeciw powstawaniu łupieżu. Uczestniczą w regulacji pracy gruczołów łojowych oraz przyspieszają regenerację tkanek i komórek. Witaminy te występują np. w ziarnach słonecznika, mleku, brokułach, mięsie (schab, wieprzowina).
drobiowych, ale także w ziemniakach czy też produktach zbożowych.
Niacyna – witamina B3 – to witamina, która wpływa na odżywienie włosów. Sprawia, że składniki odżywcze z pożywienia oraz tlen skuteczniej dostarczane są do wszystkich tkanek oraz komórek, w tym także do włosów. Witamina B3 występuje gównie w mięsie, szczególnie wieprzowym oraz drobiowych, ale także w ziemniakach czy też produktach zbożowych.
Cynk – pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Bogate w cynk są pestki dyni, migdały, kasza gryczana, a także gorzka czekolada.
Żelazo - Jeśli zbyt długo w organizmie nie będzie wystarczającej ilości tego pierwiastka, włosy staną się cienkie i łamliwe, zaczną się przerzedzać. Na braki żelaza jednak narażone są bardziej kobiety – przez zbyt obfite miesiączki karmienie piersią, ciążę. Dlatego warto sprawdzić, ile ma się go we krwi. Żelazo znajdziesz w czerwonym mięsie (tu jest go najwięcej), ale także podrobach, jak wątróbka. Świetnym źródłem żelaza są pestki dyni, nasiona lnu, otręby pszenne, jaja, soczewica czerwona, fasola, ciecierzyca pietruszka zielona, sezam i pistacje.

Dlaczego w chorobach tarczycy włosy wypadają, są cienkie i słabe?

Prawidłowy poziom hormonów tarczycy, nie ma wpływu na jakość naszych włosów. Choroby takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, które nie są pod kontrolą, najczęściej skutkują nadmiernym wypadaniem włosów. 

Zaburzeniom pracy tarczycy, często towarzyszy wypadanie włosów. Nadmiar hormonów, jak również zbyt niski ich poziom powodują zmiany we włosach, osłabienie kondycji cebulek włosowych. Nie są dostarczane odpowiednie ilości składników odżywczych do mieszka włosowego bez którego nie ma możliwości prawidłowego przebiegu rozwoju włosa.

Nasilone wypadanie włosów może być jednym z objawów chorób tarczycy, dlatego przeprowadzając wywiad w kierunku diagnostyki wypadania włosów. Lekarz endokrynolog może zlecić wykonanie między innymi badania TSH, czyli hormonu tyreotropowego, w celu zarządzania produkcją hormonów tarczycy T3 i T4 i zdecyduje o dalszym leczeniu.

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd naszych włosów. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto , czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez przeciwciała przeciwtarczycowe. Przy niedoczynności tarczycy włosy są one cienkie, suche i mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate. Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Panie, które leczą się u endokrynologa warto aby na wizycie, również poinformowały lekarza jeśli zauważą, że coś dzieje się z kondycją włosów, coś czego wcześniej nie zauważały np. włosy nadmiernie wypadają bądź są pozbawione blasku.

Jak niedoczynność tarczycy wpływa na włosy?

Przy niedoczynność tarczycy oprócz wypadania włosów często zauważamy, że tracą one blask są przesuszone oraz końcówki łatwo się rozdwajają. Metabolizm osób chorych na niedoczynność tarczycy spowalnia, stąd między innymi, skóra głowy staje się sucha. Zdarza się na szczęście dość rzadko także utrata włosów na zewnętrznej części brwi bądź wyraźne ich zmniejszenie .

Do najczęstszych przyczyn powstawania niedoczynności należą zapalenia tarczycy czyli choroba Hashimoto, niewłaściwe leczenie nadczynności tarczycy lekami przeciwtarczycowymi czy zabiegi chirurgiczne na tarczycy. 

Niedobór hormonów tarczycowych wpływa na obniżenie tempa przemian metabolicznych w każdej komórce organizmu. Zmniejszeniu ulegają także przemiany w komórkach włosa. Cykl wzrostu włosa podzielony został na dwie fazy: fazę wzrostu (anagen) i fazę odpoczynku (telogen). W zależności od indywidualnych preferencji faza anagenu może trwać około trzech lat, a telogenu około trzech miesięcy. W trakcie trwania fazy telogenu odpoczywający włos pozostaje w mieszku włosowym. W fazie spoczynku (telogenu) mieszki włosowe ulegają zanikowi i stopniowo wypadają. Na kondycję włosów wpływa także obrzęk tkanki podskórnej, który przyczynia się do gorszego odżywienia włosa.

Początek wypadania włosów następuje około 2-5 miesięcy od rozpoczęcia się choroby. Często właśnie nadmierne wypadanie włosów skłania nas abyśmy udały się do lekarza. Utrata włosów ulega zahamowaniu wraz ze skutecznym leczeniem niedoczynności. Dodatkowo należałoby zadbać
i włączyć odpowiednio dobraną suplementację witaminowo- mineralną. W aptekach jest wiele produktów z odpowiednią kompozycją składników na regenerację słabych, cienkich oraz pozbawionych blasku włosów.

Nadczynność tarczycy a łysienie

Nadczynność tarczycy oprócz intensywnego wypadania włosów objawia się często nagłą utratą wagi, zaburzeniami snu oraz ciągłym uczuciem gorąca. Do najczęstszych przyczyn nadczynności należą guzki w tarczycy produkujące autonomicznie hormony oraz choroba Gravesa-Basedowa. 

Organizm produkuje nadmiar hormonów przez tarczycę trójjodotyroniny i tyroksyny oraz przyspiesza metabolizm, a to skutkuje między innymi tym, że skóra staje się cieńsza, co zwiększa jej wrażliwość. U osób z nadczynnością tarczycy obserwuje się także wzmożoną aktywność gruczołów łojowych.
Włosy są cienkie, jedwabiste, o wzmożonym połysku. Nadmiar hormonów tarczycy, podobnie jak ich zbyt mała ilość, przyspiesza przechodzenie włosów w stadium odpoczynku (telogenu). 

Włosy zaczynają wypadać po 2-4 miesiącach od początku choroby. Łysienie może przyjmować postać rozlaną na całą skórę głowy lub zlokalizowaną, szczególnie w okolicy czołowej. Po diagnozie lekarza, rozpoczęcie leczenia oraz wyrównanie poziomów hormonów tarczycowych prowadzi do zmniejszenia intensywności wypadania włosów i ich stopniowego odrostu. Drażetki Merz Spezial do kupienia w aptece mogą być pomocne w kuracji regeneracyjnej dla wzmocnienia cienkich włosów.

SUPLEMENT DIETY

Merz Spezial Dragees

Składniki zawarte w drażetkach Merz Spezial zostały dobrane tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach, celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych.

Przyjmując dwie drażetki Merz Spezial dziennie zapewniasz swojemu organizmowi kompleksową pielęgnację skóry, włosów i paznokci.

Czy stres może wpływać na wypadanie włosów?

Stres i aspekty psychologiczne mogą mieć wpływ na stan owłosienia skóry głowy. Niestety rzadko są brane pod uwagę, najczęściej przyczyn szukamy gdzie indziej. Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.
Jedną z postaci łysienia, która niezbyt często występuje, ale jest dość uciążliwa to łysienie psychogenne. 

Dla każdego z nas mogą być inne czynniki stresogenne. Zazwyczaj są to zjawiska związane z codziennymi problemami w pracy, sprawami osobistymi czy domowymi, a także zdrowotnymi. Takie sytuacje, szczególnie jeżeli prowadzą do znacznego długotrwałego stresu, mogą prowadzić do łysienia psychogennego. 

Sam stres nie prowadzi do łysienia psychogennego. Substancje, których zwiększone wydzielanie występuje właśnie na skutek doświadczania takich sytuacji może jednak doprowadzić do tego stanu. 

Jeżeli zauważymy, że włosy zaczynają nam nadmiernie wypadać, ważne jest aby zidentyfikować przyczynę. Jeśli stres może być przyczyną utraty włosów, dobra informacja jest taka, że zredukowanie ilości doświadczanych sytuacji stresogennych może doprowadzić do ustąpienia łysienia czy nadmiernego wypadania włosów. Spróbujmy dostarczyć naszemu organizmowi posiłki bogate w minerały. Dodatkowo możemy zażywać suplementy diety. Należy jednak pamiętać, że z powodu specyfiki przebiegu cyklu włosowego, odrost włosów nawet po skutecznej terapii obserwuje się najwcześniej po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Tak więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Gdy po tym czasie nie zauważmy poprawy, nie ma na co czekać, warto udać się do lekarza lub trychologa, który zajmie się ustaleniem przyczyny wypadania włosów i zaleci odpowiednie leczenie.

Wypadanie włosów po ciąży

  • Włosy wypadające garściami po ciąży, to problem, który dotyczy prawie każdej kobiety po porodzie.
  • Wypadanie włosów zazwyczaj rozpoczyna się około drugiego bądź trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka.
  • U niektórych pań ten proces trwa krótko, natomiast niektórym potrafi dokuczać przez wiele miesięcy.
  • Najczęściej wypadanie włosów u kobiet po porodach spowodowane jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Włosy po ciąży - problem tkwi w hormonach

  • Często problemem jest niedobór estrogenu. Poziom tego hormonu spada po urodzeniu dziecka.
  • W czasie ciąży poziom estrogenu wzrasta, przez co włosy stają się mocniejsze. Po porodzie, gdy poziom estrogenu maleje, włosy z silnych, grubych i lśniących zamieniają się w matowe i cienkie.
  • Włosy, które naturalnie powinny wypaść podczas ciąży, zaczynają wypadać po porodzie.
  • Zbiega się to w czasie kiedy to także naturalnie, każdego dnia tracimy włosy. Następuje kumulacja. Dlatego kobiety w połogu mają wrażenie, jakby włosy "wypadały garściami".
  • Przyczyną wypadania włosów przez okres dłuższy niż 9 miesięcy jest karmienie piersią. Wynika to z faktu wysokiego stężenia prolaktyny. Stres jest czynnikiem nasilającym produkcję tego hormonu.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?

  • Niestety przez ten problem musi przejść każda mama. Problem znika zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy po porodzie. Jest to spowodowane uregulowaniem się hormonów.
  • Przyczyną wypadania włosów przez okres dłuższy niż 9 miesięcy jest karmienie piersią. Wynika to z faktu wysokiego stężenia prolaktyny. Należy wspomnieć, że stres jest czynnikiem nasilającym produkcję tego hormonu.
  • Aby poprawić wygląd i kondycję włosów należy przyjmować tabletki, drażetki, które wzmocnią włosy.
  • W aptekach znajdziemy preparaty pomagające zmniejszyć wypadanie włosów o silniejszym działaniu substancji aktywnych.
  • Zawierają kompleksy aktywnych składników i minerałów, które eliminują przyczyny wypadania włosów. Nie wszystkie preparaty mają skład odpowiedni dla mam karmiących, należy przed zakupem skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
  • Stosowanie specjalnych szamponów ,odżywek, masek, wcierek, czy olejków może przynieść naprawdę dobre efekty.

Dieta na wypadające włosy po ciąży

Suplementację witaminowo mineralną w postaci tabletek czy drażetek warto dodatkowo wzmocnić odpowiednią dietą. W tym czasie w naszym menu powinno zawierać:

  • Białko i aminokwasy siarkowe, niezbędne do prawidłowej budowy włosów, dzięki którym są one zdrowe i gęste. Znajdziesz je głównie w mięsie, jajkach, przetworach zbożowych oraz potrawach z żelatyną.
  • Cynk, ważny dla zachowania dobrej kondycji włosów. Szukaj go w rybach, roślinach strączkowych, wyrobach pełnoziarnistych, orzechach, pestkach dyni.
  • Krzem, wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Jedz płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż. Płatki owsiane są bogatym źródłem kompleksu witamin z grupy B, magnezu, żelaza oraz krzemu. Uzupełniają niedobory witamin i mikroelementów potrzebnych do wzmocnienia cebulek włosowych.
  • Żelazo, decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosa. Szukaj go w mięsie i zielonych liściastych warzywach.
  • Magnez, wpływa korzystnie na kondycję włosów. Zawierają go otręby, zboża, mleko, mięso, orzechy.
  • Witaminy z grupy B, regulują wydzielanie sebum skóry głowy, poprawiają strukturę i połysk włosa. Do diety dodaj produkty zbożowe, kasze, drożdże, jajka.

Merz Spezial Dragees

Składniki zawarte w drażetkach Merz Spezial zostały dobrane tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach, celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych.

Przyjmując dwie drażetki Merz Spezial dziennie zapewniasz swojemu organizmowi kompleksową pielęgnację skóry, włosów i paznokci.
SUPLEMENT DIETY
merz spezial