merz spezial

Witamina C w pielęgnacji skóry - poznaj sekret młodego wyglądu

Twojej cerze brakuje blasku? A może zauważyłaś u siebie pierwsze oznaki starzenia? Wprowadź zmiany do swojej rutyny pielęgnacyjnej! Jednym z sekretów młodego wyglądu skóry są antyoksydanty, zwłaszcza witamina C. Jej właściwości od lat są wykorzystywane w kosmetologii - znajdziesz ją w kremach, serach, maseczkach, ale i w protokołach zabiegów medycyny estetycznej. Podpowiadamy, dlaczego i jak powinnaś stosować kosmetyki z witaminą C, aby Twoja skóra była pełna zdrowego blasku.

witamina c

Witamina C - właściwości

Witamina C, a właściwie kwas L-askorbinowy, to cenny antyoksydant. Co to oznacza? Skutecznie usuwa z organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Ten z kolei przyczynia się do rozwoju wielu chorób oraz przyspiesza proces starzenia. Gdy wolnych rodników jest za dużo, Twoja skóra traci jędrność i elastyczność, zmarszczki się pogłębiają, a zdrowy blask ustępuje miejsca poszarzałej cerze.

Działanie antyoksydacyjne to niejedyne zalety witaminy C. Bierze ona udział w produkcji kolagenu, który dba o jędrność skóry. Wykazuje również silne właściwości rozjaśniające - jest pomocna w usuwaniu przebarwień, zaczerwienienia skóry. Od razu warto wspomnieć o jej wpływie na naczynia krwionośne. Wzmacnia je i niweluje ewentualne pęknięcia, dlatego jest jednym z obowiązkowych składników pielęgnacji osób zmagających się z cerą nadreaktywną, z trądzikiem różowatym, teleangiektazjami.

Witamina C łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran. Badania potwierdzają jej wpływ na regenerację skóry po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV oraz wspomaganie ochrony przeciwsłonecznej skóry.

Witamina C a zabiegi medycyny estetycznej

Planujesz serię zabiegów złuszczających? Jednym z ich zadań jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu, jednak bardzo często pierwszy etap terapii wiąże się z podrażnieniem i wysuszeniem cery. I to właśnie sygnał, że Twoja skóra ma większe zapotrzebowanie na witaminę C. Koniecznie zapytaj lekarza/kosmetyczkę, kiedy możesz włączyć ten cenny antyoksydant do swojej pielęgnacji pozabiegowej.

 

 

witamina c

 

Podsumowując - witamina C:

  • działa antyoksydacyjnie,
  • rozjaśnia skórę,
  • łagodzi stany zapalne i podrażnienia,
  • regeneruję skórę np. po zabiegach,
  • wspomaga ochronę przeciwsłoneczną skóry,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • wzmacnia naczynia krwionośne,
  • działa anti-aging, stymulując syntezę kolagenu.

 

 

Kto powinien stosować kosmetyki z witaminą C?

Włącz produkty z witaminą C do swojej pielęgnacji, jeśli zauważysz u siebie te 6 oznak starzenia i problemów skórnych:

  • zmarszczki,
  • utrata jędrności,
  • rozszerzone pory,
  • przesuszenie skóry,
  • matowa, poszarzała cera,

Kosmetyki z witaminą C są także polecane osobom z problemami trądzikowymi, z wrażliwą i nadreaktywną cerą ze skłonnością do pękających naczynek. Tak naprawdę ten cenny antyoksydant można stosować w każdym wieku, a już na pewno po ukończeniu 25. roku życia, kiedy to rusza machina procesu starzenia się i ilość kolagenu w skórze stopniowo maleje.

 

witamina c

Witamina C - formy i stężenia w kosmetykach

Do wyboru masz szereg produktów z witaminą C. Wybierając konkretny z nich, zwróć uwagę na formę i stężenie witaminy C. Niższe wartości to idealny wybór na co dzień, również dla osób z wrażliwą skórą. Witamina C w wyższym stężeniu może już działać nieco bardziej drażniąco i stosuje się ją zazwyczaj na noc.

Jeśli chodzi o formy witaminy C, to najbardziej znaną jej postacią jest kwas L-askorbinowy. Jednak jest to forma niestabilna. Oznacza to, że szybko się utlenia i traci swoje właściwości. Kosmetyki z taką formą witaminy C mają krótszy okres przydatności, mogą wywołać podrażnienia u osób z delikatną cerą. Alternatywą dla tej formy może być np. Sodium Ascorbyl Phosphate, czyli stabilna, łatwo przyswajalna pochodna witaminy C, która sprawdzi się nawet u osób z wrażliwą skórą. Znajdziesz ją w Merz Spezial Hydro Glow Serum Intense.

 

witamina c

 

Jak stosować serum z witaminą C?

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał antyoksydacyjny witaminy C, serum z jej dodatkiem stosuj codziennie rano na umytą i wysuszoną skórę twarzy, szyi, dekoltu, a nawet i rąk. W końcu to one jako jedne z pierwszych zdradzają nasz wiek. Następnym krokiem w pielęgnacji jest nałożenie ulubionego kremu oraz ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętaj, że serum z witaminą C oraz krem SPF to jeden z najlepszych duetów pielęgnacyjnych!

Witaminę C możesz stosować o każdej porze roku. Nie łącz jej w jednym schemacie pielęgnacyjnym z retinolem, retinalem, kwasami (z wyjątkiem kwasu hialuronowego).

witamina c

Serum i suplement z witaminą C - duet pełen blasku!

Witamina C może być stosowana miejscowo oraz w formie suplementacji. Pamiętaj także o codziennej porcji warzyw i owoców obfitujących w ten składnik. Mowa o m.in. cytrusach, pietruszce, papryce czy pomidorach.

Jeśli lubisz zgrane duety pielęgnacyjne, które zadbają nie tylko o Twoją skórę od zewnątrz, ale i od wewnątrz, koniecznie wypróbuj Merz Spezial Hydro Glow Serum Intense oraz suplement diety Merz Spezial Hydro Glow.

 

 

Pierwszy z produktów to lekkie serum ze stabilną formą witaminy C oraz kompleksem aż 4 kwasów hialuronowych. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze uczucia lepkości. Serum natychmiastowo nawilża skórę i dodaje jej zdrowego blasku.

Z kolei kapsułki dla urody Hydro Glow to wygodne do połknięcia drażetki, które nie dość, że wydobędą Twój wewnętrzny blask, to na dodatek zniwelują uczucie zmęczenia. W ich składzie - obok witaminy C - znajdują się m.in. witaminy z grupy B, kofeina, kwas hialuronowy oraz ekstrakt z dzikiej róży.

Oba produkty są wegańskie. Kupisz je w wybranych aptekach stacjonarnych i internetowych.

Bibliografia

Beata Skibska i inni, Rola witaminy C w pielęgnacji i zdrowiu skóry [w:] Kosmetologia, tom 79, nr 9, 2023.

Ewa Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie [w:] Kosmetologia Estetyczna 1 /2019/vol. 8.

Arkadiusz Dobosz, WITAMINA C Fakty i mity [w:] Świat Przemysłu Farmaceutycznego 1/2016.

merz spezial