Merz Spezial Dragees
KUP TERAZ
Cream Mousse Collagen
KUP TERAZ
Cream Mousse Hyaluron
KUP TERAZ

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?

łamliwe paznokcie

Kruche paznokcie to problem z którym niemal każda z nas borykała się przynajmniej raz w życiu. Paznokcie są miękkie, często się łamią, na płytce widoczne są białe plamki. Cienkie, łamliwe paznokcie mogą wskazywać na niedobory witamin i minerałów w codziennej diecie. Podpowiadamy co jeść i o jakie dobre składniki wzbogacić dietę aby cieszyć się mocnymi, zdrowymi paznokciami. Warto również wybrać dobre tabletki na rozdwajające się paznokcie, które będą wspierały nasz organizm od wewnątrz.

Wygląd i kształt naszych paznokci wynika z uwarunkowań genetycznych. Jedni cieszą się mocnymi, twardymi paznokciami, odpornymi na negatywne działanie czynników zewnętrznych, gdy inni posiadają cienkie i rozdwajające się paznokcie. Przyczyną problemów z paznokciami może być nieprawidłowa dieta, cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy toczące się w organizmie infekcje. Na stan naszych paznokci również wpływają czynniki zewnętrzne: temperatura, wilgoć, grzybica paznokci, częste używanie detergentów, środków czystości bez zabezpieczających rękawiczek.

Jak zbudowane są paznokcie?

 • Paznokcie zbudowane są z kreatyny, która jest również w skórze i we włosach.
 • W skład kreatyny wchodzi siarka i to właśnie ona sprawia, że paznokcie są twarde i wytrzymałe.
 • Dzięki obumarłym komórkom zawartych w paznokciach nie odczuwamy bólu podczas ich obcinania, lub piłowania.
 • Składają z pięciu części: płytka paznokciowa, skórka, półksiężyc, łożysko paznokciowe oraz kość.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobre tabletki na rozdwajające się paznokcie?

 • Pomocne okazać się mogą witaminy i inne pierwiastki: witaminy – A, B1, B2, B6, B12, C, E, PP, H, kwas pantotenowy i foliowy, cynk, jod, żelazo, ziele skrzypu polnego, L-cysteina, β-karoten.
 • Systematyczne wcieranie w płytkę paznokcia oraz skórki odżywek. Dobre dla naszych paznokci są olejki, kremy i maski.
 • Skracanie paznokci przy użyciu pilniczka papierowego lub szklanego.
 • Regularne wspomaganie organizmu tabletkami na rozdwajające się paznokcie, które są bogate w witaminy i minerały.

Dieta dla paznokci

Dobre wręcz zbawienne dla cienkich, rozdwajających się paznokci jest zbilansowanie diety, którą można wzbogacić również o tabletki na rozdwajające się paznokcie. Chcąc cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami powinnyśmy wzbogacić codzienne posiłki o:

 • Białko-  podstawowy budulec paznokci, ale również włosów oraz skóry. Aby dostarczyć swojemu organizmowi produkty bogate w białko sięgnij po jaja, mleko, sery, ryby, siemię lnianie czy płatki owsiane.
 • Witaminę A- odpowiada za gładkość płytki paznokcia oraz wpływa na nawilżenie skórek wokół niego. Niedobór witaminy A może przyczyniać się do powstawania podłużnych lub poprzecznych prążków na płytce paznokcia.  Jedz szpinak, paprykę, pomidory, pomarańcze aby zapobiec niedoborom tej witaminy w organizmie.
 • Żelazo- chroni płytkę paznokcia przed łamaniem i rozwarstwianiem. Jest dobre i niezbędne dla mocnych paznokci.  Żelazo znajdziesz w zielonych warzywach takich jak brokuł, szpinak, zielony groszek oraz w czerwonym mięsie, szczególnie w wołowinie.
 • Witaminy z grupy B- powolny wzrost, ciemniejsze, wypukłe paznokcie mogą świadczyć o niedoborach witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B12. Aby nie dopuścić do niedoborów tych witamin swoje posiłki uzupełnij o ziemniaki, banany, drożdże, ogórki zielone czy cukinię.
 • Witaminę E- poprawia krążenie krwi pod płytką paznokcia. Obecna jest w olejach roślinnych, oliwie z oliwek i orzechach włoskich.

Tabletki na rozdwajające się paznokcie

Tak jak w przypadku włosa lub skóry, głównym budulcem paznokcia jest keratyna. Rozdwajanie się paznokci wiąże się ze zmianą ich struktury. Najczęściej powodem jest nieprawidłowa bądź niezbyt dobra pielęgnacja. Rozdwajanie się paznokci to też objaw niedoborów witamin, również żelaza czy cynku, który obok magnezu i krzemu wzmacnia cienkie, osłabione paznokcie. Dodatkowo pierwiastki te odpowiadają za wzrost i grubość paznokcia. Wpływ na kształt oraz wygląd paznokci ma częsty kontakt płytki paznokcia z preparatami chemicznymi.  Również uszkodzenia mechaniczne np. związane ze stukaniem paznokciami w klawiaturę telefonu czy komputera. W przypadku problemu z łamliwymi paznokciami pomocne mogą okazać się tabletki na rozdwajające się paznokcie, które dzięki regularnemu stosowaniu będą uzupełniały naszą codzienną dietę w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu paznokcia.

Białe plamki na płytce paznokcia

Białe plamki na paznokciach występują bez względu na kształt płytki. Często są to pojedynczo występujące przebarwienia, które możemy zauważyć na jednym bądź kilku paznokciach. Czasem jednak białe plamki pokrywają niemal całą płytkę. Przebarwienia mają zróżnicowane kształty: poprzeczne wykwity, prążki czy pojedyncze kropki.

Białe plamki często wiążemy z nieodpowiednią dietą, a co za tym idzie z brakiem witamin i minerałów w organizmie, dlatego objaw ten należy traktować jako sygnał ze strony organizmu, który ma poinformować nas o niewystarczającym poziomie danych składników w diecie (tak zwana leukochynia). Za ich powstawanie są odpowiedzialne niedobory wapnia, cynku, żelaza czy witamin z grupy B.  Dobre, proste rozwiązanie to wzbogacenie naszych posiłków o owoce, warzywa, ryby. Dodatkowo dobre jest aby codzienną dietę wspomóc tabletkami na rozdwajające się paznokcie np. suplementem diety Merz Spezial Dragees.

Warto zapamiętać, że leukochynia nie zawsze jest przyczyną braku witamin i minerałów. Jeżeli tak się dzieje, przebarwieniom, białym plamom na płytce paznokcia najczęściej towarzyszą również inne objawy np. wypadanie włosów czy osłabienie układu odpornościowego. Dodatkowo osoby, które mają niedobory wapnia i cynku w organizmie mogą zauważyć, że paznokcie są miękkie, łatwo się zawijają, haczą, a w konsekwencji  łamią. W takiej sytuacji być może dobra będzie cynkowa dieta na paznokcie bogata w drób, kasze i pieczywo pełnoziarniste.

Należy zaznaczyć, że także możliwe są inne przyczyny pojawienia się białych plamek np. mikro urazy, czyli z reguły lekkie uszkodzenie mechaniczne związane np. z nieprawidłowym zdejmowaniem tipsów czy błędów podczas wykonywania manicure. Uraz powoduje uszkodzenie łożyska paznokcia, który przyczynia się do pojawienia białych kresek na paznokciach. Dobre rozwiązanie, warto oddać nasze dłonie profesjonalistom. Odpowiednio zrobiony manicure nie przynosi szkody płytce. Nie zapominajmy również o tabletkach na rozdwajające się paznokcie, które przyczynią się do wzmocnienia płytki paznokcia oraz  zapobiegną ich nadmiernemu łamaniu.

Czasem jednak białe przebarwienia mogą być oznaką poważniejszych chorób np.:

 • bielactwa prążkowanego– białe plamy przypominają rozległe prążki; znakiem rozpoznawczym choroby jest ubytek skóry paznokcia;
 • wewnątrz płytkowej grzybicy paznokci- typ grzybicy objawiający się białymi, plamistymi zabarwieniami płytki;
 • powierzchownej grzybicy paznokci – kolejny typ grzybicy, gdzie białe plamki występują jedynie na paznokciach u nóg;
 • pleśnicy (tzw. akauliozy)– wywołana przez grzyb pleśniowy; biało-żółte, podłużne pasma na paznokciach u nóg (głównie dużych palców).W większości występuje u osób starszych.
 • paznokci Muehrckego –białe, równoległe pasma, które nie przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia.

Nie ma jednak co panikować, najlepiej skonsultować to z dermatologiem. Przebarwienia mogą być również uwarunkowane genetycznie, bez powiazania z jakąkolwiek chorobą. Nie mniej jednak, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację zewnętrzną paznokcia i skóry wokół niego, poprzez dobre zabiegi nawilżające, dobre odżywki witaminowe nakładane na płytkę paznokcia jak również od środka, poprzez wspieranie organizmu dobrymi tabletkami na rozdwajające się paznokcie np.  Merz Spezial Dragees.

Suche skórki przy paznokciach

Przyczyną suchych skórek wokół paznokci może być zarówno niska temperatura, jak i narażenie na detergenty. Zwłaszcza jeśli sprzątamy bez ochronnych, gumowych rękawic lub często myjemy ręce, a następnie ich nie nawilżamy. Suche, pozadzierane skórki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Przerwanie ciągłości skóry zwiększa ryzyko infekcji i zakażeń.

Pozadzierane skórki mogą być też oznaką niedoborów witamin. Zadzierające się, suche skórki wokół płytki paznokcia są wynikiem braku witaminy A, E oraz witamin z grupy B. W walce z suchymi skórkami należy działać dwutorowo: od wewnątrz, dostarczając organizmowi odpowiedniej dawki witamin np. stosując tabletki na rozdwajające się paznokcie oraz od zewnątrz poprzez codzienne dobre i dokładne nawilżanie, natłuszczanie skórek wokół paznokci olejkami. Jeżeli suche skórki nie są skutkiem choroby, czy niedoborów witamin i minerałów w organizmie, możemy szybko doprowadzić je do porządku poprzez odpowiednią, systematyczną pielęgnację.

Najczęstsze przyczyny suchych skórek wokół paznokci, co jest nie dobre dla naszych dłoni:

 • brak regularnego nawilżania,
 • obgryzanie paznokci i skórek wokół nich,
 • błędnie wykonany manicure (częste i zbyt głębokie usuwanie skórek wokół płytki paznokcia),
 • nie używanie rękawiczek ochronnych przy sprzątaniu- narażanie na działanie detergentów,
 • niedobory witamin (dieta uboga w witaminy i minerały),
 • częste mycie rąk w zbyt ciepłej lub zimne j wodzie, a następnie suszenie ich za pomocą suszarki,
 • choroby skóry np. atopia, alergie.

Domowa kuracja - nasze dobre propozycje

Zadbaj o właściwą dietę bogatą w witaminę A oraz C. Możesz równolegle uzupełnić ją o dobre tabletki na rozdwajające się paznokcie, które wpłyną również na poprawę kondycji skóry oraz włosów np. suplement diety Merz Spezial Dragees.

Oliwa z oliwek - waciki zamocz w lekko podgrzanej oliwie z oliwek, a następnie rób z nich okłady na skórki i paznokcie.  Jeśli chcesz możesz  je także umieścić w naczyniu z oliwą na ok. 10 minut. Ważne, aby powtarzać zabieg co kilka dni.

Siemię lniane - 3 łyżki siemienia lnianego zalać odrobiną wrzątku i poczekać, aż powstanie kleista konsystencja. Gdy kleik nieco przestygnie, mocz w nim dłonie przez 15 minut. Dzięki temu dobrze odżywisz skórę i nawilżysz skórki wokół paznokci.

Kąpiel dłoni z cytryną. Taka kąpiel z dodatkiem oliwy z oliwek oraz  sokiem z połówki cytryny zalecana jest na bardzo suche skórki przy paznokciach. Zabieg powinien trwać ok. 15-30 minut i należy go powtarzać co kilka dni. Już po kilku takich kąpielach, zobaczysz dobre rezultaty.

Nawilżanie dłoni i paznokci olejem kokosowym, arganowym lub jojoba. Codziennie lekko wetrzyj w skórę dłoni i płytkę paznokcia olejek, a  już po kilku dniach zauważysz, że suche skórki stają się coraz gładsze.

Maść z witaminą A- stosowana kilka razy dziennie odpowiednio natłuści suche miejsca, a przy okazji wpłynie na szybsze gojenie się zdartych skórek i drobnych ran.

Maseczka, która wpłynie na wybielenie plam na paznokciach- należy zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami ogórka i jabłko tak, aby łącznie uzyskać trzy łyżki oraz przygotować sok wyciśnięty z połówki cytryny. Wszystkie składniki powinno się dokładnie wymieszać. W tak przygotowanej miksturze moczymy paznokcie ok 15 minut.  Dobre rezultaty , zauważysz po 2-3 tygodniach stosowania.

Kapsułki z witaminą E- zawartość przebitej kapsułki należy wetrzeć w suche skórki. Taki zabieg przyspieszy regenerację naskórka.

Maseczka z żółtek jaj- oddziel żółtko od białka. Połącz kilka kropel soku z cytryny z łyżką oliwy, następnie wymieszaj wszystkie składniki. Maseczkę nałóż na paznokcie na ok. 15 min. Po tym czasie zmyj i osusz dłonie.

Prawidłowa pielęgnacja

Warto pamiętać, że na stan naszych paznokci wpływa również prawidłowa pielęgnacja. Regularne nawilżanie dłoni, opiłowanie płytki paznokciowej zamiast obcinania jej za pomocą nożyczek, stosowanie szklanych bądź tekturowych pilników, ostrożne usuwanie skórek wokół płytki paznokcia tak, by nie doszło do infekcji, bogata w witaminy i minerały dieta oraz stosowanie tabletek na rozdwajające się paznokcie to codzienne, małe kroczki w walce o zdrowe i mocne paznokcie, co może wpłynąć na nasze dobre samopoczucie.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci:

 1. Wycinanie skórek cążkami. Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo usunąć suche skórki, zrezygnuj z ich wycinania, ponieważ skórki mogą odrastać szybciej i stawać się twardsze. Lepszym sposobem będzie ich zmiękczenie, a następnie usunięcie specjalnym patyczkiem. Jak to zrobić? Należy wymoczyć dłonie w ciepłej wodzie, a następnie osuszyć je ręcznikiem. Kolejnym krokiem jest wmasowanie w skórki tłustego kremu ale także dobre są specjalnie do tego przeznaczone odżywki. Dzięki temu skórki będą odpowiednio nawilżone oraz zmiękczone. Teraz wystarczy jednie odsunąć je przy pomocy drewnianego patyczka.
 2. Nieprawidłowy sposób skracanie paznokci. Najczęstszym błędem podczas skracania płytki paznokcia jest używanie niewłaściwych akcesoriów, a dokładnie pilników metalowych bądź mechanicznych. Dobre są delikatne szklane bądź  papierowe pilniczki. Co więcej, często piłujemy je zbyt mocno, chaotycznie i w różnych kierunkach, co dodatkowo niszczy płytkę. Należy pamiętać, że dobre dla paznokci jest piłowanie tylko w jednym kierunku, delikatnym pociągnięciem pilnika.
 3. Obgryzanie paznokci i skórek. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Obgryzanie paznokci może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych między innymi:
  • wad zgryzu, wykrzywienia przednich zębów,
  • może doprowadzić do infekcji grzybiczych czy zakażeń dróg pokarmowych,
  • uszkodzenia płytki paznokcia i skórek wokół nich,
  • nieodwracalnych zmian w strukturze płytki.
 4. Braki witamin i minerałów w organizmie. Tak, to również najczęstszy błąd codziennej pielęgnacji. Należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w witaminy z grupy B, witaminę A, cynk czy kwas foliowy. Uzupełnieniem posiłków mogą być dobre tabletki na rozdwajające się paznokcie np. suplement diety Merz Spezial Dragees.

Jak walczyć z nawykiem obgryzania paznokci? Nie ma na to jednego, skutecznego sposobu. Należy spróbować zmienić przyzwyczajenia- zamiast obgryzać paznokcie, zacząć je pielęgnować. Powodem obgryzania paznokci często są suche skórki, należy zadbać o ich odpowiednie, dobre nawilżenie. Można również pomyśleć o nałożeniu na płytkę paznokcia żelu lub akrylu, wtedy znacznie trudniej będzie je obgryzać. Dodatkowo, warto pomyśleć o regularnym stosowaniu dobrych tabletek na rozdwajające się paznokcie, to dodatkowe wsparcie od środka naszej codziennej pielęgnacji.

Nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy. Niepoprawnie nałożona lub zdjęta hybryda może negatywnie wpłynąć na kondycję paznokci. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy manicure hybrydowego:

 • nieodpowiednie przygotowanie płytki- należy zmatowić i odtłuścić płytkę, bez tego baza nałożona pod lakier nie będzie się trzymać. Warto pamiętać o odsunięciu skórek, dzięki temu optycznie wydłużymy płytkę paznokcia, a odrost pojawi się później;
 • nałożenie zbyt wielu warstw lakieru- jeżeli hybryda się marszczy, najprawdopodobniej to znak, że zostało nałożone zbyt wiele warstw lakieru. Mylnie jest twierdzenie, że pomalowanie paznokci grubszą warstwą produktu skróci czas wykonywania manicure. Efekt? Lakier nie będzie dobrze utwardzony, a co za tym idzie zacznie się marszczyć i odchodzić od płytki paznokcia. Lepiej pomalować płytkę paznokcia trzema, cienkimi warstwami lakieru, niż przesadzić z grubością jednej dobrej warstwy,
 • błędne usunięcie hybrydy- należy zapomnieć o odrywaniu, piłowaniu czy zeskrobywaniu lakieru. Dlaczego? Takie działania mogą spowodować, że razem ze zdzieranym lakierem zostanie usunięta lub uszkodzona wierzchnia warstwa płytki paznokcia. Paznokieć stanie się cieńszy, podatny na rozdwajanie i pękanie,
 • skracanie hybrydy po wykonaniu manicure-  jest to jeden z podstawowych i najczęściej występujących błędów podczas wykonywania manicure.  Decydując się na skrócenie, paznokieć zostaje pozbawiony ochrony przed tłuszczem, brudem, ale także powietrzem, które w ułatwiony sposób może dostać się pomiędzy paznokieć a hybrydę. W efekcie hybryda może zacząć odpadać,
 • nakładanie hybrydy na osłabione paznokcie-  jeżeli płytka jest cienka, wygina się lub jest popękana to nie powinno się wykonywać manicure hybrydowego. Na takich paznokciach baza się nie utrzyma. Nie jest to dobre dla naszych paznokci,
 • zalewanie skórek przy płytce paznokcia- takie działanie może wywołać uczulenie, sprawić, że lakier będzie zadzierał się, a co za tym idzie łatwiej odchodził od płytki. Jeżeli przypadkiem skórka zostanie zalana, nadmiar produktu należy usunąć przy pomocy drewnianego patyczka.

Wykorzystaj noc jako czas regeneracji. Przed snem zrób swoim dłoniom peeling skupiając się na skórkach wokół paznokci. Dodatkowo wzmocnij paznokcie odżywką specjalnie dobraną do słabych, łamliwych oraz rozdwajających się paznokci Sięgnij również po dobre witaminowe maski do rąk, krem z mocznikiem lub olejek, który należy dokładnie wetrzeć w skórki i dłonie. W celu wzmocnienia efektu nawilżenia, przed pójściem spać nałóż krem nawilżający na dłonie i skórki wokół paznokci, a następnie włóż bawełniane rękawiczki, rano zobaczysz, że przesuszone skórki uległy wygładzeniu. Regularnie stosuj dobre tabletki na rozdwajające się paznokcie. Zwróć uwagę na skład, ważne, aby był to kompleks witamin i minerałów. To tak niewiele pracy, zobaczysz, że efekt gładkich zadbanych rąk jest tego wart.

Co niszczy paznokcie?

 • Codziennie, nawet te najprostsze czynności mają wpływ na wygląd naszych dłoni i paznokci. Chociażby regularne prace domowe takie jak zmywanie naczyń czy stukanie w klawiaturę telefonu bądź laptopa mogą powodować  drobne uszkodzenia płytki paznokcia, bądź rozdwajanie się płytki paznokcia.
 • Nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały osłabia cały organizm, co uwidacznia się również w wyglądzie paznokci poprzez nierówną  płytkę paznokcia czy drobne przebarwienia. Warto zastanowić się nad uzupełnieniem codziennych posiłków dodatkowym wsparciem w postaci dobrych tabletek na rozdwajające się paznokcie.
 • Nałożenie popularnej hybrydy, która wprawdzie lepiej trzyma się paznokci, daje piękny i trwały efekt ale jednocześnie osłabia paznokcie.
 • Niezależnie, czy paznokieć pokryty jest hybrydą, żelem czy tradycyjnym lakierem do paznokci, zażółci się z powodu braku dostępu do światła. To jest sygnał, że można rozważyć przerwę od lakieru hybrydowego, do momentu zregenerowania się płytki. Warto sięgnąć po preparaty witaminowe wzmacniające płytkę paznokcia tak aby były mocne, nie rozdwajały się, i nie łamały się nadmiernie.

Tabletki na rozdwajające się paznokcie - Pomoc dla zniszczonych paznokci

Doskonałym uzupełnieniem codziennej diety i pielęgnacji mogą okazać się tabletki na rozdwajające się paznokcie np. suplement diety na piękne włosy, skórę, paznokcie Merz Spezial Dragees, który zawiera cynk, kwas foliowy,  witaminy z grupy B, biotynę czy żelazo. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak pielęgnować paznokcie po hybrydzie przeczytaj:  Manicure- hybryda, co warto wiedzieć?

Pamiętaj

 • Nie myj dłoni w gorącej wodzie, to wysusza naskórek. Dobra temperatura nie powinna być wyższa niż 20 st. C.
 • Krem zaczyna działać po około dwóch minutach od rozsmarowania, nałóż go także na skórę pomiędzy palcami.
 • Zanim zabierzesz się do sprzątania, pomaluj paznokcie odżywką i nałóż grubszą warstwę kremu. Przy zmywaniu lub używaniu detergentów na dłonie nałóż gumowe rękawice.
 • Skóra nie lubi energicznego tarcie ręcznikiem, pamiętaj aby delikatnie wycierać dłonie. Nie zapominaj o dokładnym wytarciu przestrzeni między palcami.

Jak zapobiegać starzeniu się paznokci i dłoni?

 • nawadniaj organizm, codziennie pij wodę mineralną
 • regularnie wykonuj manicure, dodatkowo zalecane jest polerowanie  płytki paznokcia, tak aby były gładkie
 • stosuj zabiegi nawilżające w tym także koniecznie peelingi, maski, parafinę oraz kremy. Peeling dłoni rób co kilka dni. Dla dłoni o bardzo delikatnej skórze dobre są peelingi enzymatyczne
 • na noc wetrzyj delikatnie olejek na dłonie np. olejek jojoba, kokosowy, z awokado. Możesz  także nakładać ampułki z witaminą C lub E
 • dobre proste rozwiązanie- do wszelkich prac domowych zakładaj rękawiczki
 • wspomóż swój organizm dobrymi tabletkami na rozdwajające się paznokcie, które dzięki zawartości witamin i minerałów wpłyną na poprawę stanu paznokci, ale również skóry oraz włosów

Jak wygładzić skórę dłoni?

Aby rozjaśnić i wygładzić dłonie, raz w tygodniu zrób peeling solny. Wymieszaj łyżkę soli z łyżką oliwy (może być delikatne ciepła) i wcieraj w skórę, aż sól zacznie się rozpuszczać. Umyj ręce i wyciśnij odrobinę soku z cytryny . Dokładnie osusz dłonie i wetrzyj kremem nawilżającym. Sól wygładzi i uelastyczni skórę, a kwasy owocowe zawarte w cytrynie rozjaśnią przebarwienia. Pamiętaj, dobre rezultaty zobaczysz kiedy zabieg ten będziesz robić regularnie, twoje dłonie podziękują Ci za to.

25 lat w Polsce
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: +48 22 252 89 55

Merz Spezial Dragees to suplement diety na piękne włosy, skórę i paznokcie.
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram