Czy zastanawiałeś się kiedyś czy włosy się starzeją? Tak jak nasza skóra, włosy się starzeją. Wraz z wiekiem włosy stają się cieńsze, są słabsze, kruche i pozbawione blasku. Często się zdarza, że zapominamy i nie doceniamy środowiska oraz jego wpływu na wygląd i zdrowie naszych włosów. Wysoka lub zbyt niska temperatura, promieniowanie słoneczne, klimatyzowane pomieszczenia, smog, kurz i wiatr to tylko niektóre zagrożenia dla naszych włosów
Każdy z nas ma zdefiniowaną strukturę oraz rodzaj włosa. Na rozwój włosa wpływają czynniki genetyczne i hormonalne, które hamują wzrost włosów w obrębie owłosionej skóry głowy u osób genetycznie predysponowanych. Czynniki genetyczne są też odpowiedzialne za morfologię włosów. Włosy nie rosną w sposób ciągły. Średnia długość życia włosa to sześć - osiem lat. Następnie włos wypada, a w jego miejsce pojawia się nowy. Średnio w ciągu doby wypada 60–100 włosów, jest to naturalne i nie powinno nas niepokoić. Trochę więcej włosów traci się jesienią, a mniej zimą. Włosy na głowie rosną z prędkością 0,3 mm na dobę lub 1 cm na miesiąc. Średnia grubość włosa na głowie wynosi około 70 µm, ale stwierdza się znaczne różnice osobnicze.
Pierwszeobjawy starzenia się włosów możemy zauważyć po 25 roku życia. To co najszybciej zauważamy to siwienie włosów.Siwe włosy to skutek starzenia się skóry głowy. Wynika ono z zanikania melatoniny we włosach, która odpowiada za ich kolor. Tempo, w jakim pojawiają się siwe włosy zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Może się zdarzyć, że u niektórych już w wieku 25 lat pojawiają się pierwsze siwe, srebrne kosmyki. Inni natomiast po pięćdziesiątce wciąż cieszą się swoim naturalnym kolorem. Starzenie się włosów jest także silnie powiązane z naszym organizmem, układem hormonalnym, pracą gruczołów łojowych.
Nie bez znaczenia jest poziomem nawilżenia naszego organizmu, suplementacja witamin i minerałów oraz to jak zdrowo się odżywiamy. Na porost włosów ma wpływ spożywanie witamin z grupy B, znajdziesz je w łososiu, jajkach i nabiale. Z kolei w cynk bogate są produkty takie jak kasze, kakao, żółty ser czy pestki dyni.
Na kondycję włosów duży wpływ ma także ilość żelaza w diecie. Kobiety powinny spożywać dziennie 18 mg. U kobiet rekomendowana ilość jest większa niż u mężczyzn ze względu na utratę żelaza z krwią podczas miesiączki. Żelazo znajdziemy w warzywach strączkowych, mięsie, suszonych owocach i nabiale. Jego przyswajalność można zwiększyć, jedząc produkty bogate w witaminę C.
Dodatkowy wpływ na to jak szybko rosną nam włosy ma także sposób w jaki o nie dbamy, jak je pielęgnujemy oraz jakim zabiegom fryzjerskim je poddajemy. Częste wiązanie włosów, a także zbyt rzadkie obcinanie końcówek u fryzjera mogą spowolnić porost włosów. Stres, zmiany hormonalne oraz reakcja na niektóre leki, a także choroby skóry głowy mogą również wpłynąć na osłabienie kondycji włosów ich grubość i elastyczność.
Osoby, które dbają o zdrowy tryb życia, stosują odpowiednią pielęgnację domową mogą nawet nie zauważyć niekorzystnych zmian w jakości włosa wraz z upływającym czasem. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą dietę, bogatą w przeciwutleniacze czyli witaminę C, E, prowitaminę A, witaminy z grupy B. Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru witaminy A, która wpływa na prawidłowe rogowacenie komórek macierzy włosa. Brak retinolu powoduje też, że włosy stają się suche, a końcówki się łamią. Żeby włosy były w dobrej kondycji w diecie powinna się znaleźć nie tylko witamina A w postaci retinolu, ale także beta-karotenu, który sprawia, że włosy są gęste, mają piękny połysk, nie wypadają i nie łamią się.
Ochroną przed nadmiernym wypadaniem włosów jest także odpowiednia ilość witaminy E w diecie, która broni włosy i mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami i wspomaga krążenie krwi na głowie. Witamina H zwana biotyną zapobiega nie tylko łysieniu, ale także siwieniu. Witamina jest bogata w siarkę, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych włosów. W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B. Nie tylko hamują one wypadanie włosów, ale także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy gwarantują ładny kolor i połysk włosa.
Wraz z wiekiem u niektórych z nas pojawiają się niedobry witamin w organizmie. Są one najszybciej wypłukiwane z organizmu, traci na tym nasza skóra, włosy i paznokcie. Zaleca się aby raz w roku poprosić swojego lekarza rodzinnego o zbadanie krwi oraz oznaczenie poziomu witamin i minerałów. Warto mieć to pod kontrolą. Dodatkowo można zażywać suplementy z minerałami i witaminami na przykład Merz Spezial Dragees. Dbając o codzienną pielęgnację włosów powinniśmy stosować odpowiednie kosmetyki ochronne oraz domowe zabiegi. Peelingi na skórę głowy, odpowiednie maski, szampony dobrane do rodzaju włosów oraz picie około 2 litów wody mineralnej także mogą korzystnie wpłynąć na proces spowolnienia starzenia się włosów. Ponadto odpowiednio dobrane zabiegi fryzjerskie, zmiana koloru oraz długości fryzury spowodują, że będziemy wyglądać i czuć się młodziej, a nasze włosy będą zadbane, pełne blasku i świeżości.