Wpływają na nasze samopoczucie, wymagają codziennego mycia, mogą przyczyniać się do powstania łupieżu czy wzmożonego wypadania włosów. Przetłuszczające się włosy, to problem, z którym często niełatwo jest walczyć. Jak dbać o włosy ze skłonnością do przetłuszczania się? Dlaczego przetłuszczają się włosy?
Robisz co możesz, aby Twoje włosy wyglądały modnie i przy okazji przez cały dzień świeżo. Desperacko kupujesz kolejne szampony, odżywki i wcierki licząc, że tym razem włosy przestaną się przetłuszczać w ekspresowym tempie. Przeszukujesz fora internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego przetłuszczają się włosy. Tymczasem rozwiązanie problemu może być na wyciągnięcie ręki.
Dlaczego przetłuszczają się włosy? Na naszym ciele, nie tylko na skórze głowy występują gruczoły łojowe, które produkują sebum. Substancja ta pełni istotną rolę, ponieważ wpływa na miękkość skóry oraz zabezpiecza ją przed przesuszeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi włosów i skóry głowy. W momencie, kiedy na włosach odkłada się nadmierna ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły skóry owłosionej głowy, mamy do czynienia z łojotokiem – jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierny łojotok często jest przyczyną zaczopowania mieszków włosowych, a w konsekwencji nawet ich wypadania oraz pojawiania się chorób skóry głowy.
Dlaczego przetłuszczają się włosy? Produkowana ilość sebum jest uzależniona od wielu czynników na przykład:
Więcej na ten temat piszemy w tekście: Jak styl życia wpływa na włosy, skórę i paznokcie? Przeczytaj również: Czy choroby tarczycy mogą wpływać na skórę, włosy i paznokcie?
Tego typu włosy często są problematyczne w codziennej stylizacji czy pielęgnacji przez co mogą być powodem frustracji, ponieważ nie wyglądają na zadbane. Czym charakteryzują się przetłuszczające się włosy?
Powyżej odpowiedzieliśmy na nurtujące wiele z nas pytanie: dlaczego przetłuszczają się włosy. Dbanie o kondycje skóry głowy i włosów najłatwiej zacząć od dostarczenia organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
Zwróć uwagę na dietę, która ma ogromny wpływ na wygląd włosów. Nadmiar tłuszczy w codziennych posiłkach będzie skutkował pogorszeniem się stanu skóry głowy. Niedobór witamin z grupy B. (znajdziesz je między innymi w ziemniakach, brokułach, awokado, bananach, orzechach, serach, rybach) przyczynia się do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Cynk hamuje wypadanie włosów oraz zmniejsza ilość wydzielanego sebum. Kukurydza, orzechy włoskie, sezam, soczewica, żółty ser czy jaja to składniki bogate w cynk.
Odpowiednim uzupełnieniem codziennej diety może okazać się suplement diety, który dostarczy Twojemu organizmowi dzienną dawkę witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpłynie na poprawę stanu twoich włosów, skóry, paznokci. Przykładem takiego suplementu jest np. Merz Spezial Dragees.
Pamiętaj jednak, że każdy suplement jest jedynie uzupełnieniem codziennej, zdrowej diety. Jeżeli zdecydujesz się na kurację suplementami, nie zapominaj o regularnym ich stosowaniu. Uzbrój się również w cierpliwość. Ze względu na cykl wzrostu włosa pierwsze efekty prawidłowej diety, suplementacji i pielęgnacji zauważysz po ok 2/3 miesiącach.