W okresie menopauzy skóra wymaga systematycznego działania związanego z pielęgnacją. Należą do nich delikatne oczyszczanie skóry, nawilżanie oraz natłuszczanie niektórych miejsc skóry oraz stosowanie preparatów regenerujących. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, odpowiadają za obniżenie zdolności do regeneracji i odnowy skóry. Jest to główną przyczyną powodującą postęp widocznych oznak starzenia.
W okresie menopauzy skóra traci swoje właściwości, pojawiają się zmarszczki. Niedobory estrogenu wpływają bezpośrednio na znaczny ubytek włókien kolagenowych, co wpływa na pojawianie się przebarwień, zmniejszoną gęstość i jędrność skóry. Niektóre panie zauważają nadmierne przesuszanie się niektórych partii skóry szczególnie dekoltu oraz szyi oraz szorstkość, główne stóp i okolic skóry wokół łokci.
W przypadku cery dojrzałej, kiedy to występują zaburzenia prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry należy szczególnie starannie oczyszczać skórę. Warto, dwa lub trzy razy w tygodniu zrobić peeling całego ciała. Jeśli chodzi o skórę twarzy zasada jest taka sama. Tutaj ważne, aby odpowiednio dobrać peeling to swojej cery. Peelingi odblokowują pory skórne, umożliwiając w ten sposób przedostanie się aktywnych substancji w głąb skóry. Kremy, serum, maseczki oraz balsamy będą się lepiej wchłaniać, a tym samym odżywiać i nawilżać skórę.
Kosmetyki regenerujące dla dojrzałej skóry charakteryzują się skoncentrowanym i bogatym składem, mającym zapewnić jej wielotorowe działanie. Jednym z takich produktów jest Merz Spezial Cream Mousse Collagen. Delikatny kremowy mus w piance zwiększa napięcie skóry, poprawia elastyczność powodując efekt liftingu. Nawilża skórę, wygładza powierzchnię skóry, a także pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. W kremach oraz balsamach do cery dojrzałej nie powinno zabraknąć witamin oraz minerałów, a także substancji aktywnych czy wyciągów roślinnych. Warto szukać w składach kremów peptydów. Wpływają na produkcję włókien podporowych skóry, czyli m.in. wytwarzanie kolagenu i elastyny, a także gojenie się ran. Z kolei peptydy transportujące mają zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry i przenoszenia tam innych pożytecznych składników.
Zbawienny wpływ na naszą skórę oraz samopoczucie mają masaże zarówno te twarzy, szyi i dekoltu jak również całego ciała. To co najważniejsze, to systematyczność działania. Należy wyrobić w sobie pewne nawyki, a na pierwsze efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować włosy w okresie menopauzy zachęcamy do przeczytania artykułu: Menopauza-jak dbać o włosy?