merz spezial

Jak pielęgnować skórę twarzy po 40 roku życia?

skóra po 40-tce

Z upływem lat nasza skóra się zmienia, a w raz z nią zmieniają się jej potrzeby. To, co jeszcze 2 lata temu świetnie sprawdzało się podczas codziennej pielęgnacji, dziś niekoniecznie zaowocuje podobnymi efektami. Dowiedz się, jak zmienia się skóra po 40 roku życia i jak dobrać pielęgnacje do jej potrzeb tak, aby była jak najbardziej efektywna.

KUP TERAZ

 

Skóra po 40 roku życia- co się zmienia?

Czas nieubłaganie płynie, a w raz z nim w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych. Po 40 roku życia procesy starzenia się organizmu niestety przyspieszają.  Na skórze powoli zaczynamy dostrzegać skutki błędów i zaniedbań pielęgnacyjnych ostatnich lat, a także rezultaty restrykcyjnych diet czy niezdrowego stylu życia. Przypomnij sobie, ile raz zdarzyło Ci się pójść spać bez demakijażu czy nawilżenia twarzy? A ta dieta sokowa czy restrykcyjny detoks na którym byłaś zdecydowanie zbyt długo? Papieros czy kolejna lampka wina również miały wpływ na obecny stan skóry. Skóra po 40-stce powoli zaczyna tracić swoją naturalną jędrność oraz nawilżenie. Jest to spowodowane mniejszą ilością estrogenów w organizmie. Dlaczego tak się dzieje? Estrogeny, nazywane również „hormonami kobiecości” w dużej mierze odpowiadają za nawilżenie, elastyczność oraz napięcie skóry. Pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, a także wpływają na stan naczyń krwionośnych. Spadek poziomu estrogenów powoduje, że skóra oprócz utraty jędrności i nawilżenia staje się wiotka oraz mniej odporna na uszkodzenia. Zmarszczki i bruzdy są bardziej widoczne, ponieważ gruczoły łojowe pracują na „zwolnionych obrotach”, a skóra jest bardziej przesuszona. Efekt? Matowa cera, nierównomierny koloryt skóry oraz słabsze naczynia krwionośne ze skłonnością do pękania. Dodatkowo, nasz organizm zaczyna produkować mniejsze ilości kolagenu, kwasu hialuronowego czy elastyny, które są najważniejszymi składnikami decydującymi o jędrności i promiennym wyglądzie skóry. Jaka jest tego przyczyna?  Wraz z wiekiem, komórki skóry właściwiej zmniejszają swoją aktywność.

czynniki nasilające szkodliwe procesy dla skóry

Skóra po 40 roku życia- po co nam ten kolagen?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej budowie skóry. Skóra zbudowana jest z trzech warstw: naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Naskórek jest najwyższą warstwą. Jego główną funkcją jest kontrolowanie utraty wody z tkanek i komórek. Naskórek jest barierą ochronną, której zadaniem jest ochrona przed zbyt szybkim odwodnieniem. Skóra właściwa znajduje się tuż pod naskórkiem. W jej skład wchodzą: naczynia krwionośne, mieszki włosowe, nerwy, ale w głównej mierze skóra właściwa zbudowana jest z białka zwanego kolagenem (stanowi 60% białek skóry). Kolagen ma decydujący wpływ na wygląd i kondycję skóry: odpowiada za jej gęstość, elastyczność oraz jędrność.  Niestety, wraz z upływającym czasem dochodzi do stopniowej utraty naturalnych struktur kolagenowych. Po 25 roku życia w organizmie zmniejsza się ilość kolagenu. Co dekadę jego produkcja w skórze spada o 10%. Ponadto, nasza skóra jest nieustannie narażona na działanie czynników zewnętrznych, a zmniejszona ilość kolagenu w organizmie dodatkowo pogłębia niechciane efekty. Przykładem może być  promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza czy wszechobecna chemia,  które wpływają na stan skóry.  Objawami tego procesu są pogłębiające się zmarszczki, wysuszenie oraz utrata jędrności czy blasku skóry.  

Skóra po 40 roku życia- dieta i witaminy

Pierwszym krokiem do „zatrzymania młodość” na dłużej jest odpowiednia dieta. Nie bez powodu powtarza się, że jesteś tym co jesz, a stan włosów skóry czy paznokci często stanowi tego odzwierciedlenie. Aby cieszyć się piękną skórą przez długie lata, zwiększ spożycie witaminy A oraz C. Składniki te, są odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej skóry, co więcej, redukują powstałe uszkodzenia w ściankach naczyń krwionośnych. Dodatkowo, witamina C jest powszechnie znana jako najważniejszy antyoksydant dla skóry. Przyczynia się do prawidłowego tworzenia naturalnego kolagenu, co pomaga utrzymać jędrność oraz napięcie skóry, a także minimalizuje wpływ wolnych rodników.  Natomiast witamina A, nazywana retinolem odpowiada za właściwe funkcjonowanie oraz wygląd skóry. Wyrównuje jej koloryt, redukuje przebarwienia oraz powstawanie zmian trądzikowych. Pobudza wzrost tkanki nabłonkowej dzięki czemu wpływa na ogólną poprawę kondycji naszej cery. Codzienną dietę należy uzupełnić także o produkty bogate w witaminę E, która stanowi naturalny filtr ochronny przed toksynami. Ułatwia regenerację tkanek oraz stymuluje właściwy przepływ krwi. Wraz z cynkiem, oraz witaminą B2 przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Czym jest stres oksydacyjny? Jest to naturalny proces zachodzący w metabolizmie, który wiąże się z tzw. wolnymi rodnikami. O stresie oksydacyjnym mówimy w sytuacji, kiedy równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami została zachwiana czego skutkiem może być uszkodzenie komórek. Nie zapominaj o regularnym piciu wody. W końcu nasze ciało składa się z niej w ok. 70%. Staraj się wypijać ok 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Odpowiednia jej ilość w organizmie jest naturalną ochroną dla skóry, wpływa na metabolizm oraz procesy starzenia. Codzienną dietę możesz uzupełnić suplementem diety Merz Spezial Dragees, który nie tylko zawiera witaminy i minerały korzystnie wpływające na stan skóry, ale również zawiera biotynę, kwas foliowy czy żelazo pozytywnie oddziałujące na włosy i paznokcie.

pielęgnować skórę twarzy

Merz Spezial Dragees, suplement diety dostępny jest w aptekach stacjonarnych oraz online.  

Skóra po 40 roku życia- codzienna pielęgnacja

Zacznijmy od podstaw, najważniejsze abyś wyrobiła w sobie codzienną rutynę. Regularność w pielęgnacji to ponad połowa sukcesu. Podpowiadamy, jak możesz w prosty sposób cieszyć się zdrową, promienną skórą po 40 roku życia.

  1. Dokładnie oczyszczaj skórę twarzy rano i wieczorem. Nigdy nie kładź się w makijażu spać.

To pierwszy i zarazem najistotniejszy etap pielęgnacji skóry.  Oczyszczanie twarzy usuwa z niej nie tylko resztki makijażu czy zanieczyszczeń, ale również nadmiar sebum. Pozwala skórze lepiej oddychać. Niedokładne oczyszczenie skóry może powodować trądzik, zapychanie oraz rozszerzanie porów.

  1. Pamiętaj, o tonizacji. To pozwoli utrzymać ci odpowiednie pH skóry, które po procesie demakijażu ulega podwyższeniu. Zachowanie odpowiedniego pH  sprawia, że krem, który nałożysz na twarz w dalszej kolejności łatwiej przeniknie w głąb, skóra nie będzie przesuszona.  Tonik zawsze dobieraj do potrzeb cery.

Do pielęgnacji, oczyszczania twarzy, wybieraj kosmetyki  nie posiadające w składzie alkoholu oraz substancji  SLS, SLES. Są one odpowiedzialne za nadmierne wysuszenie i podrażnienie skóry.

  1. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonuj peeling. To oczyszczająca kuracja złuszczająca martwy naskórek. Przywraca równowagę skóry, odblokowuje pory oraz ułatwia detoksykację tkanek. Regularne stosowanie peelingów minimalizuje drobne niedoskonałości, oczyszcza skórę z resztek sebum w efekcie czego skóra staje się gładsza, a składniki aktywne zawarte w kremach lepiej się wchłaniają.
  2. Nie zapominaj o kremie nawilżającym, liftingującym. Zwróć uwagę, czy w składzie prócz składników nawilżających znajdziesz takie, które wpłyną na ujędrnienie skóry . My rekomendujemy krem liftingujący w formie delikatnej pianki do pielęgnacji twarzy, szyi oraz dekoltu Cream Mousse Collagen. 

Merz Spezial Cream Mousse Collagen dostępny jest w wybranych aptekach online. Lekki krem liftingujący w swoim składzie prócz kolagenu odpowiadającego za sprężystość i nawilżenie skóry zawiera m.in.:

  • witaminę C wpływającą na zmniejszenie przebarwień czy utrzymanie promiennego wyglądu skóry,
  • witaminę E odpowiedzialną za utrzymanie napięcia skóry i ochronę przed stresem oksydacyjnym,
  • masło shea, które wpływa na wzmocnienie naskórka, szybsze gojenie się ran i podrażnień,
  • olej z nasion soi regulujący wydzielanie sebum.

Delikatna pianka z kolagenem zamknięta jest w hermetycznym pojemniku z dozownikiem, co zapewnia higieniczne korzystanie z kremu. Jedno, lekkie naciśniecie pompki wystarczy aby nawilżyć całą twarz, dzięki czemu krem wystarczy aż na ok. 60 użyć.

  1. Pamiętaj o odpowiedniej aplikacji kremu liftingującego. Aby zwiększyć jego efektywność połącz ją z masażem twarzy. Piankę rozprowadzaj zawsze w kierunku od dołu ku górze, od środka twarzy do zewnątrz. Dzięki temu pobudzisz mięśnie twarzy odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry.
  2. Nie zapominaj, że skóra po 40 roku życia jest mniej odporna na działanie słońca i jego negatywny wpływ. Każdego dnia (nie tylko latem, ale przez cały rok) używaj kremu przeciwsłonecznego. jak pielęgnować skórę twarzy
  3. Regularne treningi, spacery powodują, że organizm jest odpowiednio dotleniony. W efekcie tlen dociera do wszystkich komórek, pory nie zapychają się, a my możemy cieszyć się skórą pozbawioną zmarszczek i zaskórników. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną wpływa na zmniejszenie cellulitu, który jest zmorą 9 na 10 kobiet.
  4. Wysypiaj się, kiedy ty śpisz twoja skora się regeneruje.

 

Skóra po 40 roku życia-  ćwiczenia na mięśnie twarzy

jak pielęgnować skórę twarzy

Tak samo jak reszta naszego ciała, mięśnie twarzy aby jak najdłużej zachować jędrność i sprężystość potrzebują ćwiczeń. Każdego dnia wykonuj kilka prostych ćwiczeń, które pomogą utrzymać zdrowy wygląd twarzy. Wykonując je, pamiętaj o prostych plecach:

  • poruszaj nosem na boki,
  • unieś brwi tak wysoko jak tylko potrafisz i utrzymaj je tak przez pięć sekund,
  • nabierz powietrze w usta maksymalnie nadymając policzki. Zebrane w policzkach powietrze wypuść przez usta ułożone w dziubek jednocześnie napinając mięśnie policzków. Następnie rozluźnij twarz,
  • uśmiechnij się szeroko przyciskając usta do zębów. Postaraj się wytrzymać co najmniej 3 s.,
  • wciągnij policzki, tak aby znalazły się miedzy zębami, ale nie dotykały ich. Zamknij usta i spróbuj wytrzymać 5s,
  • palcami wskazującymi rozciągnij usta na boki. Następie opierając się staraj się je zamknąć.

KUP TERAZ

 

Więcej o pielęgnacji skóry przeczytasz w artykule: Sucha skóra po lecie: jak ją zregenerować? Czy choroby tarczycy wpływają na skórę, włosy i paznokcie?

merz spezial