Gęste i mocne włosy to marzenie każdego z nas. Niestety, każdego dnia Twoje pasma są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Na ich gorszą kondycję wpływa m.in. promieniowanie UV czy uszkodzenia mechaniczne. Do tego stres, choroby, nieodpowiednia dieta. I to właśnie na tej ostatniej skupimy się tym razem. Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy? I czy suplementy na włosy pomagają?
„Jesteś tym, co jesz”. To sformułowanie doskonale pokazuje, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma to, co jesz. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Mają one wpływ na pracę narządów, Twoje samopoczucie, wygląd skóry czy właśnie kondycję włosów. Starasz się jeść zdrowo, a mimo to odczuwasz spadek energii, a Twoje włosy wypadają?
Niedobór składników odżywczych może być spowodowany zarówno zbyt restrykcyjną, jak
i monotonną dietą. Warto wziąć pod lupę także zaburzenia wchłaniania składników odżywczych. Objawy niedoboru składników odżywczych to m.in.:
Jak sprawdzić, czy masz niedobór witamin i minerałów? Wykonaj badanie krwi.
Odpowiednia dieta na włosy to jeden ze sposobów na ich piękny wygląd! Zawarte w pokarmie składniki odżywcze odżywiają cebulki włosów, stymulują wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Jak niedobór witamin wpływa na włosy? Z czasem stają się one słabsze i zaczynają się przerzedzać. Pasma są matowe, suche, łamliwe. Proces siwienia przyspiesza.
Jakich witamin i minerałów brakuje, gdy wypadają włosy? Wypadanie włosów może mieć związek z niedoborem żelaza w organizmie. Na kondycję pasm mają także wpływ witaminy z grupy B, witamina E, A, C, cynk.
Bywa też tak, że za pogorszenie kondycji i wypadanie włosów odpowiadają np. stres, choroby czy zła pielęgnacja kosmyków. Warto wykluczyć inne czynniki, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą od włosów, czyli trychologiem.
Zdjęcie: AdobeStock
Jeśli masz niedobory składników odżywczych, suplement diety na włosy będzie dobrym uzupełnieniem zdrowej diety. Stosowanie produktu wysokiej jakości jest pomocne również w przejściowych okresach, kiedy to musisz zregenerować włosy i organizm, np. po dłuższej chorobie czy ciąży. Należy jednak pamiętać, aby wybierać suplementy z dobrym składem i kupować je w sprawdzonym miejscu - aptece stacjonarnej lub internetowej.
To, czy suplement diety na włosy działa, jest wypadkową kilku czynników. Oprócz indywidualnego dobrania produktu do swoich potrzeb należy przestrzegać zaleceń producenta. Aby zauważyć różnicę w kondycji włosów, suplementacja musi trwać ok. 3 miesięcy.
Biotyna? Kwas foliowy na włosy? Wybór tabletki na wypadanie włosów może przyprawić o zawrót głowy. Postaw na renomowaną markę i suplementy ze starannie opracowanym składem, pozwalającym dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów dla włosów. Nasz suplement diety Merz Spezial Dragees na włosy, skórę i paznokcie to wygodne do połknięcia drażetki, które kryją w sobie kompleks składników odżywczych.
Zdjęcie: Zasoby własne, zdjęcie przedstawia suplement diety
Żelazo zapobiega kruszeniu włosów i ich wypadaniu. Cynk reguluje pracę gruczołów łojowych, wpływa na tworzenie kreatyny - głównego budulca włosa. Biotyna poprawia kondycję pasm, opóźnia proces ich siwienia i zapobiega wypadaniu. Witamina B12, kwas foliowy, B2 stymulują wzrost włosa. Witamina E, C i A odżywiają włosy i chronią pasma przed stresem oksydacyjnym. Kwas pantotenowy zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia i dba o to, aby były sprężyste. Witamina B3 odpowiada za lepsze krążenie krwi w cebulce włosa, przyspieszając wzrost włosa.
Jeśli zależy Ci na zdrowych i mocnych włosach, dbaj o nie od środka, jak i zwróć uwagę na pielęgnację skóry głowy. Masaże, wcierki i peeling poprawią ukrwienie skóry i pobudzą do działania mieszki włosowe. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne na włosy, na przykład maski, poprawiają nieco ich stan, ale działają jedynie na część zewnętrzną włosa, czyli jego łodygę. Działaj kompleksowo, a efekty Cię zaskoczą!