Krem nawilżający to nieodzowny element kosmetyczki każdej kobiety. Zazwyczaj stosujemy go do twarzy, ale warto pamiętać, że skóra szyi i dekoltu również wymaga nawilżenia. Dobry krem nawilżający sprawdzi się jako produkt regenerujący skórę, zadba o jej odpowiednie natłuszczenie i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, a także pomoże utrzymać makijaż. Jak wybrać najlepszy krem nawilżający do twarzy? Co powinno znajdować się w jego składzie? Krem nawilżający ma każdy z nas. Pytanie tylko, czy wiemy kiedy go stosować, w jaki sposób i, co najważniejsze, jaki krem wybrać, aby zmaksymalizować jego dobroczynne działanie na skórę?
Bez względu na rodzaj skóry każdego dnia potrzebuje ona odpowiedniej dawki nawilżenia do prawidłowego funkcjonowania. Codzienne stosowanie kremu nawilżającego jest szczególnie ważne w przypadku skóry problematycznej, przesuszonej i skłonnej do podrażnień. Nawilżona skóra jest mniej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – zarówno promieni słońca, jak i bardzo niskich temperatur. Ważne jest także to, że odpowiednio nawilżona skóra starzeje się dużo wolniej, jest bowiem chroniona z zewnątrz (i od wewnątrz). Jednak krem nawilżający to jedno – poza stosowaniem odpowiedniego kosmetyku należy zadbać o nawilżenie od wewnątrz! Przypominamy, że dietetycy zalecają picie 2 litrów wody niegazowanej każdego dnia. W upały nawet więcej… Wróćmy jednak do kremów nawilżających.
Zastanawiasz się, jaki masz typ skóry? To stosunkowo łatwo sprawdzić – umyj dokładnie twarz tonikiem, a następnie bez nakładania żadnych kosmetyków odczekaj godzinę. Po tym czasie przyłóż do twarzy suchą chusteczkę. W zależności od tego, jaki ślad pozostał możesz określić rodzaj cery:
Krem nawilżający jest niezbędny w przypadku każdego rodzaju cery. Nie jest prawdą, że skóra tłusta nie potrzebuje nawilżenia – potrzebuje i to bardzo. Produkowane przez nią sebum (obecne na skórze także przy mieszanym typie cery) nie pełni roli nawilżającej. Dlatego krem nawilżający nadal jest potrzebny. W przypadku cery tłustej i mieszanej przed nałożeniem kremu nawilżającego należy oczyścić skórę z nieczystości. Warto także pamiętać, aby wybrać krem nawilżający nie zatykający porów, w przeciwnym razie zaczną się tworzyć zaskórniki. Dobry krem nawilżający będzie także redukował ilość wytwarzanego przez skórę sebum oraz zapobiegał pojawianiu się zmarszczek. Tu ważne jest, aby nie był „ciężki” - powinien pozostawiać delikatną warstwę, która szybko się wchłania. W przypadku cery wrażliwej i normalnej krem nawilżający pełni ważne zadania – ochrania skórę przed podrażnieniami i czynnikami zewnętrznymi oraz wzmacnia płaszcz wodno-lipidowy skóry. Przejmuje rolę sebum, którego w tych typach cery brakuje. Ta rola jest bardzo ważna, bowiem odwodniona skóra na twarzy łatwo ulega podrażnieniom, szybciej też widać na niej pierwsze oznaki starzenia, czyli mówiąc dosadnie: zmarszczki.
Nawodnienie skóry polega na dostarczeniu wody w głębsze warstwy skóry. Z kolei nawilżenie oznacza zamknięcie tej wody w skórze. W celu nawodnienia stosuje się substancje o właściwościach higroskopijnych, czyli wnikających w głąb skóry (możemy wymienić tu kwas hialuronowy, glicerynę, wyciąg z aloesu oraz samą wodę. Aby nawilżyć twarz należy zastosować na te składniki krem nawilżający. Oznacza to, że taki krem najlepiej położyć na wilgotną skórę albo tuż po zastosowaniu serum.
Krem nawilżający nakładaj na twarz delikatnie, kulistymi ruchami i tylko przy pomocy opuszek palców. Nie wklepuj go i nie wcieraj! Ważna jest także regularność – krem nawilżający należy stosować rano i wieczorem. W ten sposób zapewnimy skórze optymalne nawilżenie. Pamiętaj też o skórze szyi i dekoltu, która jest cienka i ma mało gruczołów łojowych, przez co starzeje się szybciej. Można ją porównać do delikatnej skóry pod oczami. Nakładając krem na twarz zadbaj również o szyję i dekolt.
Stając przed wyborem krem nawilżający z apteki czy drogerii, tak naprawdę nie ma mowy o wyborze. Trzeba najpierw pochylić się nad składem, a dopiero potem wybrać produkt i dostawcę. O czym więc trzeba pamiętać wybierając krem nawilżający lub inny kosmetyk? Jak sprawdzić skład? Zacznijmy od tego, że etykiety kosmetyków można porównać w specjalnie stworzonym systemie, INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, ogólnodostępnej bazie substancji zarówno zakazanych, jak i dozwolonych. INCI obowiązuje na terenie państw Unii Europejskiej, w Chinach i Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Na co trzeba uważać to na to, że nazwy surowców roślinnych są zapisane po łacinie, chociaż baza obsługiwana jest w języku angielskim. Jak korzystać z bazy? Jak czytać ulotkę? Ze składem kosmetyków jest jak ze składem żywności. Składniki ustawione są w kolejności od tych, których jest najwięcej do tych, których jest najmniej. Na które substancje uważać?
A co jest pożądane w kosmetykach? Przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego i jak najbardziej naturalne:
Naturalne kosmetyki pomagają zachować witalność skóry i dużo rzadziej powodują alergie. Często nie widać ich działania natychmiast, a na efekty należy poczekać nawet kilka tygodni. Naturalne kosmetyki dostarczają skórze niezbędnych substancji do zachowania młodego i zdrowego wyglądu, nie zatykają porów, nie pokrywają skóry ciężkim i tłustym filtrem. Bez względu na to, czy wybierzemy krem z drogerii czy z apteki musi mieć dobry skład. A teraz zobaczmy, co krem nawilżający może zawierać.
Kwas hialuronowy nierzadko jest składnikiem kremów nawilżających. Jednak nie działa on tak samo, jak ten wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej i wstrzykiwany pod skórę. Kremy nawilżające z kwasem hialuronowym działają tylko powierzchownie, jednak przynoszą efekt w postaci nawilżenia skóry i poprawienia jej wyglądu. Dla kogo krem nawilżający z kwasem hialuronowym? Na szczęście nie ma przeciwwskazań do stosowania kremów z kwasem hialuronowym. Oznacza to, że każdy może takiego kremu używać i w każdym wieku. Zazwyczaj kwas jest składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, jednak nie działa on bezpośrednio na zmarszczki. Jego zadaniem jest nawilżenie skóry i zapewnienie jej bariery ochronnej przed odwodnieniem uszczelniając naskórek. Krem nawilżający z kwasem hialuronowym sprawdzi się u osób w każdym wieku zmagających się z problemem suchej skóry, skłonnej do przesuszeń i podrażnień. Kwas hialuronowy nie zwiększa reaktywności skóry na słońce przez co może być stosowany przez cały rok.
Aloes jest rośliną, która ma wiele prozdrowotnych zastosowań. Coraz częściej spotkać można produkty, które w swoim składzie zawierają sok lub wyciąg z aloesu. Kto powinien sięgnąć po tego typu preparaty? Aloes, także sok z aloesu pomaga w dostarczaniu tlenu do komórek skóry. Działa ściągająco zwiększając ilość kolagenu i elastyny w skórze. Aloes łagodzi także objawy chorób skórnych, jest więc wykorzystywany w przypadku kremów dla alergików, osób z egzemą czy łuszczycą. Kremy nawilżające z sokiem z aloesu świetnie nawilżają, wyrównują skórę, działają przeciwzapalnie i niwelują zmiany trądzikowe.
W kosmetykach z algami morskimi ważne jest opóźnianie procesu starzenia się skóry. Algi morskie wykorzystywane są też w kosmetykach naturalnych przeznaczonych do skóry łojotokowej i trądzikowej, ponieważ oczyszczają cerę i mają działanie kojące. Znajdziemy w nich dużo witamin z grupy B, beta-karoten, witaminę C i E. Dzięki temu pobudzają regenerację naskórka, działają przeciwutleniająco, poprawiając wygląd skóry i opóźniając proces starzenia. Algi morskie bardzo korzystnie wpływają na poziom nawilżenia skóry dzięki zawartości aminokwasów egzogennych. Znajdziemy w nich także kwas hialuronowy, którego już nie musimy wam przedstawiać.
Niektóre witaminy przyniosą pozytywne efekty stosowane zewnętrznie na skórę. Szczególnie korzystnie działają witamina A i witamina E. Witamina E stosowana na świeżo powstałe przebarwienia rozjaśnia je, pomaga także usunąć ciemniejsze plamy ze skóry. Zaletą witaminy E stosowanej zewnętrznie jest także to, że świetnie nawilża skórę, działa na głębsze jej warstwy przez co nawadnia ją. Witamina E działa przeciwzapalnie, może więc być stosowana na zmiany skórne.
Witamina A posiada właściwości przeciwzmarszczkowe – stymuluje odnowę komórkową i przyśpiesza naturalne procesy złuszczania skóry, przez co zmarszczki wygładzają się, a skóra na twarzy staje się wyraźnie gładsza. Witamina A oddziałuje na włókna kolagenowe i elastynowe w skórze, przez co poprawia się jej elastyczność. Ważne: krem z cynkiem stosowany jest zazwyczaj na cerę trądzikową. Cynk działa przeciwzapalnie i osuszająco na skórę. Nie znajdziemy go w składzie kremów nawilżających. Oczywiście optymalnym kosmetykiem będzie krem nawilżający zawierający wszystkie te składniki. Polecany produkt? Merz Spezial Cream Mousse Hyaluron to kremowy mus w piance, w skład którego wchodzą między innymi kwas hialuronowy, sok z aloesu oraz ekstrakt z alg morskich oraz witamina E. Dzięki tym składnikom krem przyjemnie i delikatnie nawilża, przynosi ukojenie przesuszonej i zmęczonej skórze, a także pomaga przywrócić optymalny bilans nawilżenia. Innowacyjna formuła sprawia, że kremowy mus w piance łatwo się wchłania i szybko przenosi w głąb skóry aktywne składniki.
Jednak nie tylko naturalne kosmetyki są ważne, jeśli chcemy zachować młody wygląd na długo. Równie ważna jest dieta, która pomoże zadbać o skórę od środka.
Po wyglądzie skóry możemy powiedzieć bardzo dużo – także rozpoznać pierwsze objawy chorób czy niedoborów witamin i minerałów. Skupmy się jednak na tych witaminach, które bezpośrednio odpowiadają za stan skóry, a których w naszej diecie może brakować. Witamina A (retinol) jest najważniejszą witaminą, która stoi za stanem naszej skóry. O jej niedoborze świadczą:
Duże ilości witaminy A znajdziemy w rybach, nabiale oraz warzywach i owocach o barwie pomarańczowej i czerwonej (dynia, marchew, fasola, morele, wiśnie, czereśnie, groszek). Oczywiście uzupełnienie jej niedoborów w diecie przyniesie poprawę skóry, jednak pamiętajmy, że stosować można także maści z witaminą A bezpośrednio na skórę. Za młody wygląd skóry odpowiada także witamina E (tokoferol) – dodatkowo zapobiega utlenianiu się witaminy A, a więc innymi słowy dba o jej dobre przyswajanie. Witamina E neutralizuje wolne rodniki, znajdziemy ją głównie w tłuszczach roślinnych oraz nasionach słonecznika i orzechach. Witamina E znajduje się także w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Pamiętajcie, że dobry krem nawilżający będzie mieć witaminę E w swoim składzie. Witamina C wpływa dobroczynnie na cały organizm – przeciwdziała starzeniu się skóry poprzez neutralizację wolnych rodników. Uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu i syntezie melaniny, czyli zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze. Jeśli na twojej skórze żyły są bardzo widoczne, to może być pierwszy objaw niedoboru witaminy C w organizmie. Za wygląd skóry odpowiadają także witaminy z grupy B. O ich niedoborze mogą świadczyć:
Witaminy z grupy B znajdziemy w produktach pełnoziarnistych oraz w produktach zawierających drożdże. Najistotniejszą dla urody jest witamina B7, czyli biotyna. Jej odpowiedni poziom poprawia stan włosów, skóry i paznokci – m.in. zapobiegając nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Witaminę B7 znajdziemy głównie w orzechach, soi, a także żółtku jaja. Za wygląd skóry odpowiada także cynk. O tym minerale mówi się coraz więcej, bowiem stoi także na straży odporności organizmu. Cynk uszczelnia naczynia krwionośne uniemożliwiając wirusom rozprzestrzenianie się. Jego odpowiedni poziom zapewnia skórze jędrność, zdrowy wygląd oraz wpływa na wygląd paznokci i włosów, sprawiając, że stają się grubsze, mniej łamliwe. Cynk reguluje poziom witaminy A, pomaga leczyć trądzik oraz przyspiesza gojenie się ran. Jego niedobór może nawet sprawić, że pojawią się rozstępy. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie cynku w diecie. Teoretycznie wystarczy już 5 mg cynku dziennie, chociaż lekarze coraz częściej zalecają nawet 20 mg. Gdzie znajdziemy cynk? Najwięcej cynku znajdziemy w ostrygach – 60-90 mg na 100 gramów ostryg. Inne pokarmy zawierające cynk to:
Czy zły wygląd cery od razu świadczy o niedoborach witamin? Niekoniecznie – na skórze widać także niektóre choroby. A im nie zaradzi nawet najlepszy krem nawilżający. Dlatego jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy należy udać się do lekarza.
Choroby widoczne na twarzy:
Przeczytaj także: Skóra i włosy w okresie menopauzy