merz spezial

Skóra i włosy w okresie menopauzy

Skóra i włosy

Menopauza często nazywana przekwitaniem lub klimakterium to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie w organizmie dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które wpływają nie tylko na codzienne samopoczucie, ale również na wygląd zewnętrzny. Warto dowidzieć się, jak zmienia się skóra i włosy w okresie menopauzy by dobrać odpowiednią, skuteczną pielęgnacje.

KUP TERAZ

 

Skóra i włosy w okresie menopauzy

Skóra i włosy w okresie menopauzy są szczególnie wrażliwe na wszelkie zmiany hormonalne. Zaburzenia hormonalne wpływają na zmiany zarówno w jakości jak również ilości włosów dlatego równowaga pomiędzy poziomem estrogenu, a progesteronu jest niezbędna do tego by mieszki włosowe funkcjonowały poprawnie. Niestety, po 45 roku życia poziom kobiecego estrogenu i progesteronu zaczyna spadać. Estrogen uważa się za typowo kobiecy hormon korzystnie wpływający na mieszki włosowe. Jest on odpowiedzialny za wydłużenie fazy anangenowej (wzrostu włosa). Odpowiada za szybki wzrost włosa, oraz sprawia, że są one mocniejsze. Wraz ze spadkiem progesteronu i estrogenu, wzrasta poziom androsteronu oraz testosteronu, czyli hormonów męskich. Ich wpływ na włosy w okresie menopauzy jest niekorzystny i sprawia, że mieszki włosowe powoli zaczynają zanikać. Skutkuje to wydłużeniem fazy telogenu (wypadania) co powoduje, że włosy są słabsze, coraz cieńsze i rzadsze.

Skóra i włosy

Zmiany hormonalne odbijają się również na wyglądzie skóry. Stopniowe zanikanie funkcji hormonalnej jajników w dużej mierze wpływa na kondycję skóry, zwłaszcza na twarzy, ponieważ zawiera ona receptory estrogenowe. Niedobór estrogenów przyspiesza procesy starzenia się skóry prowadząc do zmian takich jak: - pojawienie się nadmiernego owłosienia na skórze - zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny - zaczerwienienia czy uderzenia gorąca często prowadzące do trądziku różowatego - spadek sprężystości skóry - wzmożona suchość skóry - nasilenie widoczności zmian zwyrodnieniowych - plamy pigmentacyjne - skóra staje się mniej odporna na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego

Skóra i włosy w okresie menopauzy- dieta

W okresie menopauzy zmienia się przemiana materii co powoduje zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej, panie również mogą zauważyć  pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Należy pamiętać, że estrogeny są odpowiedzialne za poziom cholecystokininy w organizmie. Cholecystokinina odpowiada za uczucie sytości. Wraz z zanikiem estrogenów, maleje poziom również tego hormonu powodując zanikanie uczucia sytości. Do mózgu nie dociera informacja uczucia sytości, w rezultacie jemy dalej. Do diety dla skóry i włosów w okresie menopauzy warto włączyć fitoestrogeny roślinne które częściowo zastępują tracone naturalne estrogeny wpływając pośrednio na pracę jajników. Uważa się, że fitoestrogeny nieco łagodzą objawy klimakterium związane z niedoborem estrogenów. Fitoestrogeny poprawiają stan skóry i paznokci, nieco łagodzą uderzenia gorąca, niepokój, bóle głowy czy zaburzenia snu.  Fitoestrogeny dzielą się na wiele grup, jednak możemy wyróżnić trzy podstawowe: izoflawony, lignany i kumestany. Nie tylko występują one w różnych roślinach, ale również nieco inaczej działają.

Skóra i włosy

Istotne jest aby w diecie znalazł się wapń, który chroni przed osteoporozą. W okresie menopauzy powinno być go około 1200 mg dziennie i dodatkowo 300 mg magnezu. Należy pamiętać o witaminie D, która sprawia, że wapń dobrze się wchłania. Do codziennej diety warto wprowadzić jarmuż, szpinak, brukselkę czy kapustę. Należy ograniczyć żółty ser, który przez dużą zawartość fosforu odwapnia kości.  Na przemianę materii pozytywnie wpływają również witaminy z grupy B, dlatego istotne jest aby w codziennych daniach znalazły się kasze, fasole, ryby, ser biały czy zielone warzywa. Nie zapominajmy o aminokwasach. O tym gdzie je znaleźć piszemy w artykule: Co jedzą Twoje włosy? O aminokwasach słów kilka. Codzienną dietę  warto jest uzupełnić również o witaminy na włosy i paznokcie np. suplement diety Merz Spezial Dragees. Należy zwrócić uwagę na skład. Ważne, aby tabletki na włosy, skórę i paznokcie zawierały witaminy i minerały z różnych grup w odpowiednich, dziennych dawkach, które nie obciążą dodatkowo naszego organizmu.  W składzie Merz Spezial Dragees między innymi znajdziemy:

  • witaminę C, która bierze udział w syntezie kolagenu, redukuje przebarwienia oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
  • witaminę E wykazującą działanie nawilżające, ujędrniające oraz przeciwstarzeniowe
  • witaminę B2, która wspiera regenerację tkanek, zapobiega anemii, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym
  • niacynę uważaną za silny przeciwutleniacz odpowiadający za ochronę skóry przed wolnymi rodnikami, zmniejszanie przebarwień czy wspomaganie leczenia trądziku oraz stanów zapalnych skóry
  • witaminę A wyrównującą koloryt skóry, odpowiedzialną za miękkość oraz gładkość skóry
  • biotynę, która jest jednym z budulców włosów oraz paznokci. Reguluje metabolizm skóry głowy dzięki czemu pozytywie wpływa na wzrost łodygi włosa. Dodatkowo wzmacnia płytkę paznokcia, sprawia, że są one mocne oraz lśniące
  • cynk wzmacniający włosy i paznokcie
  • żelazo, które sprawia, że paznokcie są mocne i wytrzymałe o równiej strukturze
  • kwas foliowy wzmacniający paznokcie, zapobiegający ich rozdwajaniu oraz łamaniu

Skóra i włosy

Włosy w okresie menopauzy - odpowiednia pielęgnacja

Dbając o kondycję włosów warto sięgnąć po profesjonalne, sprawdzone kosmetyki. Po poradę i pomoc w ich wyborze możemy udać się do fryzjera, który dobierze preparaty pielęgnacyjne jak najmniej osłabiające włosy oraz wpływające na poprawę ich zewnętrznej kondycji i wyglądu. Zaproponuje odpowiednią fryzurę, tak aby nie dodawała lat tylko uroku i kobiecości. W przypadku fryzury dla pań w okresie menopauzy warto mieć świadomość tego, że włosy powinny być regularnie podcinane. Jeśli chodzi o kolor dobrze prezentują się fryzury w jasnych odcieniach brązu wraz ze słonecznymi, ciepłymi kolorami drobnych refleksów świetlnych. Bardzo dobrze sprawdzają się także różne odcienie blondu. Ciemne kolory włosów, mogą niepotrzebnie dodawać lat, zwłaszcza, że owal twarzy także ulega zmianie poprzez grawitację, a skóra traci naturalny blask. Niestety, u niektórych pań po 45 roku życia pojawia się drugi podbródek, w tym przypadku dobrze sprawdzają się fryzury o długości poza linię żuchwy, cieniowane dodające lekkości. Lwią zmarszczkę oraz brudy na czole możemy ukryć pod grzywką.

Skóra i włosy

Ogromnie ważne jest również odżywianie włosów od środka.  Witaminy z grupy B i E, wzmacniają cebulki włosów i poprawiają ich ogólny wygląd. Cysteina to aminokwas, który wchodzi w skład keratyny, czyli białka budującego włos sprawia, że włosy są bardziej odporne na uszkodzenia, grubsze w dotyku, nawilżone i błyszczące.  Przykładem suplementu na włosy jest Merz Spezial Dragees, który zapewnia organizmowi substancje odżywcze, wspomagające utrzymanie zdrowego wyglądu nie tylko  włosów, ale również skóry i paznokci. Korzystne efekty dają również inne zabiegi zwiększające ukrwienie mieszków włosowych, masaże owłosionej skóry głowy, zabiegi mezoterapii, polegające na wstrzykiwaniu przy pomocy cienkich igieł substancji odżywczych.

Skóra w okresie menopauzy - odpowiednia pielęgnacja

W okresie menopauzy skóra traci swoje dotychczasowe właściwości. Zaburzeniu ulega synteza włókien kolagenowych, elastyny, lipidów i kwasu hialuronowego. Zmniejsza się aktywność fibroblastów produkujących coraz mniej ceramidów, elastyny i kolagenu. W efekcie skóra staje się sucha oraz cienka jak papier, zmniejsza się jej elastyczność oraz napięcie. Na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki, bruzdy i przebarwienia, skóra łatwiej ulega podrażnieniom. Na twarzy powoli zanika tkanka tłuszczowa sprawiając, że zmianie ulegają rysy twarzy. Naczynia krwionośne w okresie menopauzy łatwiej ulegają pęknięciu tworząc na skórze sieć tak zwanych pajączków. Bardzo istotne jest aby w okresie menopauzy systematycznie dbać o skórę, tak aby była ona jak najdłużej zdrowa oraz promienna. W przypadku cery dojrzałej, kiedy to występują zaburzenia prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego należy szczególnie starannie oczyszczać skórę.  Warto, dwa lub trzy razy w tygodniu  zrobić peeling całego ciała. Jeśli chodzi o skórę twarzy zasada jest taka sama. Tutaj ważne, aby odpowiednio dobrać peeling do swojej cery.  Peelingi odblokowują  pory skórne, umożliwiając w ten sposób przedostanie się aktywnych substancji w głąb skóry. Kremy, serum,  maseczki oraz balsamy będą się lepiej wchłaniać, a tym samym odżywiać i nawilżać skórę. Kosmetyki regenerujące dla dojrzałej skóry charakteryzują się skoncentrowanym i bogatym  składem, mającym zapewnić jej wielotorowe działanie. W kosmetyczce nie powinno zabraknąć kremu liftingującego. Jednym z takich produktów jest Merz Spezial Cream Mousse Collagen. Delikatny kremowy mus w piance zwiększa napięcie skóry, poprawia jej elastyczność oraz miękkość powodując efekt liftingu. Nawilża skórę, wygładza jej powierzchnię, a także pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny.

Skóra i włosy

Nie zapominajmy, że w okresie menopauzy skóra jest wysuszona, co często powoduje świąd, łuszczenie się czy uczucie ściągnięcia. W codziennej pielęgnacji przydatny będzie krem z kwasem hialuronowym, który odpowiednio nawilży skórę i ochroni ją przed odwodnieniem, ale również wzmocni równowagę wodno-lipidową. Przykładem takiego kremu nawilżającego do twarzy jest Cream Mousse Hyaluron, który w składzie zawiera kwas hialuronowy, olej sojowy, masło shea, witaminę E czy sok z aloesu.  Dzięki formie delikatnej pianki krem szybko się wchłania, nie obciąża skóry, nadaje się pod makijaż.

KUP TERAZ

 

W kremach oraz balsamach do cery dojrzałej nie powinno zabraknąć witamin oraz minerałów, a także substancji aktywnych czy wyciągów roślinnych. W składach kremów warto szukać peptydów. Wpływają one na produkcję włókien podporowych skóry, czyli m.in. wytwarzanie kolagenu i elastyny, a także gojenie się ran. Peptydy transportujące mają zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry i przenoszenia tam innych wartościowych składników. Zbawienny wpływ na naszą skórę oraz samopoczucie mają masaże zarówno te twarzy, szyi i dekoltu jak również całego ciała. Należy jednak pamiętać, że masaż wykonujemy zawsze w kierunku: od dołu ku górze. To co najważniejsze, to systematyczność działania. Należy wyrobić w sobie pewne nawyki, a na pierwsze efekty nie trzeba będzie długo czekać.  

merz spezial