merz spezial

Wypadanie włosów, gdzie szukać przyczyny?

Obecna sytuacja, związana z pandemią Covid-19 jest stresującą nie tylko dla nas, ale także nasz organizm może nam sygnalizować, że zachodzą w nim pewne niekorzystne zmiany. Jak się to objawia?  Możemy zauważyć, że włosy i paznokcie mają skłonność do łamania się.  Dlatego warto je wzmacniać odpowiednią dietą, suplementacją czyli  sięgnąć po tabletki na włosy oraz raz w tygodniu zrobić domowe spa dla włosów.

tabletki na włosy - wypadanie włosów

Co jeść, by wzmocnić włosy i paznokcie?

Wypadające włosy mogą sygnalizować niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie. Przyczyny mogą być związane z codziennym stresem, jednostkami chorobowymi czy dietami odchudzającym, co może wpływać na kondycję i stan naszych włosów. Niekorzystne procesy, zachodzące w organizmie mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz bardziej cienki, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie, oddziałując na korzeń włosa w skórze głowy oraz dostarczając odpowiednie witaminy na wzmocnienie włosów, mogą to być tabletki na włosy z apteki.

KUP TERAZ

 

witaminy przeciw wypadaniu włosów

Minerały i witaminy niezbędne dla zdrowych włosów i paznokci

Dla włosów i paznokci ważne są składniki mineralne takie jak cyk, miedź i krzem. Warto codziennie zjeść kilka orzechów i migdałów oraz pestek dyni czy słonecznika. Zawierają cynk (bierze udział w wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost paznokci i włosów) oraz miedź (uczestniczy w tworzeniu melaniny, naturalnego barwnika włosów). Często jadaj rzodkiewkę, kalarepkę, rzepę  i seler. Mają one sporo krzemu, który zmniejsza łamliwość paznokci i zapobiega wypadaniu włosów. Pokochaj  sałatki  i surówki z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Pomidory, brokuły, sałata, marchew, szczypiorek, koper, czy natka to najbogatsze źródła  beta- karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Witamina A przyśpiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, wspomagając ich wzrost. Witamina A wzmaga też produkcję keratyny, głównego budulca włosów i paznokci. Wybierając tabletki na włosy i paznokcie, czytaj uważnie etykiety. Zwróć uwagę czy preparat zawiera w swoim składzie tę witaminę.

wypadanie włosów - witaminy

Do sałatek dodawaj oliwę i oleje. Mają sporo witaminy E. To silny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki, który chroni przed uszkodzeniem drobne naczynia krwionośne zaopatrujące tkanki w potrzebne im składniki. 1-2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy dziennie można wkomponować w codzienne menu. 2-3 razy w tygodniu sięgaj po ryby morskie. Znajdują się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, które m.in. zapobiegają wypadaniu włosów oraz nawilżają je od środka, nadając im blask i sprężystość.

Nabiał i mięso - solidny budulec włosów i paznokci

W menu nie może zabraknąć nabiału, chudego mięsa i wędlin, drobiu oraz jaj. To najbogatsze źródła pełnowartościowego białka. Bez niego organizm nie jest w stanie budować nowych włosów w miejsce tych, które wypadają. wypadanie włosów - dieta

Białko zwierzęce zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy; w tym te egzogenne, czyli takie, których organizm nie potrafi wytwarzać ani magazynować, dlatego trzeba je dostarczać każdego dnia. Kluczowe znaczenie mają dwa aminokwasy: metionina i  cysteina. Oba wchodzą w skład keratyny - białka budującego włosy i płytki paznokci. Aminokwasy siarkowe przyśpieszają wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu, zmniejszają łamliwość i rozdwajanie, chronią przed wczesnym siwieniem. Aminokwasy niezbędne dla włosów i paznokci znajdziesz też w otrębach i zarodkach pszennych, płatkach owsianych, nasionach słonecznika, siemieniu lnianym i soi.

Zboża i strączki przeciw łojotokowi

Włosy lubią produkty zbożowe z pełnego ziarna, czyli w niemal nieprzetworzonej postaci. Jedz więc pieczywo pełnoziarniste, grube kasze i makarony razowe. Pamiętaj o warzywach strączkowych (soja, fasola, soczewica, ciecierzyca). Zawierają one witaminy z grupy B, które m.in. ograniczają przetłuszczanie się włosów. Szczególnie istotna jest witamina B5 (kwas pantotenowy), która odpowiada za właściwe nawilżenie włosów i paznokci. Właściwości witamin z tej grupy wykorzystuje się także w leczeniu łojotoku oraz stanów zapalnych skóry głowy.

Dieta oraz kuracje odchudzające

Niedobór białka, aminokwasów oraz niedostateczna ilość żelaza oraz cynku może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Zdarza się także, że włosy są matowe, rozdwajają się i są mało sprężyste. Najczęściej zauważają to osoby, które są na diecie i ograniczają dzienne spożycie do 1000 kalorii. Niezbyt dobrze nasze włosy radzą sobie także z dietami jednoskładnikowymi np. bezmięsnymi, niskobiałkowymi, owocowymi czy warzywnymi. Za pomocą pożywienia lub suplementów takich jak choćby  tabletki na włosy można dostarczyć do organizmu witaminy i minerały, które pośrednio lub bezpośrednio mogą ograniczyć wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają gęstość oraz elastyczność. Pamiętajmy, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną, choć działanie może wydawać się podobne. Warto więc zadbać o regularne przyjmowanie kompozycji witamin i minerałów np. tabletki na włosy Merz Spezial Dragees, suplement diety.

tabletki na włosy

Dieta na włosy i paznokcie, po pierwsze usuwamy toksyny

Trzeba z codziennego jadłospisu wykreślić żywność wysoko przetworzoną (chipsy, orzeszki solone, dania typu fast food, frytki, słodycze, napoje wysoko słodzone, gotowe szejki), potrawy smażone, przetwory mięsne takie jak parówki, pasztetowa, konserwy mięsne, serki topione, przemysłowe oleje roślinne.   Warto także ograniczyć mocną kawę, gotowe napoje kawowe. Ważne  jest natomiast picie 1,5-2 litrów wody dziennie.

Wypadające włosy, a zaburzenia hormonalne

Wiadomo, że jedną z najistotniejszych przyczyn problemów z włosami są hormony odpowiedzialne za ich wzrost, grubość, barwę oraz wypadanie. Hormony wspierają wiele ważnych funkcji, także tych związanych z cyklem wzrostu włosów. Zmiana wyglądu włosów, rozdwajanie, utrata grubości oraz ich wypadanie może być jednym z pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych.

wypadanie włosów - menopauza

Kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych często zauważają zwiększoną ilość wypadających włosów. Wpływ na to mają androgeny, hormony, do których należy testosteron. Gdy równowaga wytwarzania testosteronu zostaje zachwiana, przekształca się on w aktywną cząsteczkę dihydrotestosteronu (DHT) bezlitośnie niszczącą mieszki włosowe. Łatwo to zauważyć, kiedy czeszemy bądź myjemy włosy, ilość wypadających włosów jest większa, niż to było zazwyczaj. Warto przez kilka tygodni zażywać tabletki na włosy jako  suplementację witaminowo-mineralną i obserwować stan oraz kondycję włosów. Jeśli chodzi o wypadanie włosów po ciąży to tutaj jest nieco łatwiej. Włosy odrastają bez leczenia w ciągu 6 miesięcy. Jeśli jednak po tym czasie nadal mamy słabe włosy, warto iść do lekarza, być może potrzebne będą badania endokrynologiczne oraz odpowiednio dobrane tabletki na włosy wskazane przez farmaceutę bądź lekarza.

Skóra głowy, zbawienny peeling

Dobra kondycja włosów zależy także od stanu skóry głowy, gdyż jej odpowiednia pielęgnacja wpływa na jakość włosów. Zastanów się ile czasu poświęcasz włosom, doborowi odpowiednich kosmetyków czy ułożeniem włosów.  A teraz odpowiedź sobie na pytanie, kiedy ostatnio zrobiłaś peeling na skórze głowy? Dopasowana do potrzeb skóry głowy, zrównoważona pielęgnacja, przynosi efekt w postaci odżywionych mieszków, z których mogą wyrastać zdrowe włosy. To bardzo ważne.

pielęgnacja skóry głowy

Aby utrzymać skórę głowy w dobrej formie, należy pamiętać także o regularnym peelingu skóry, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Dodatkowo, istotnym elementem peelingu jest masaż, poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych takich jak maski, odżywki, czy toniki.  Peeling skóry głowy może być stosowany bez względu na rodzaj włosów. Wskazaniem do jego wykonywania są na przykład osłabione, a także zbyt szybko przetłuszczające się włosy.  Peelingi także dobrze sprawdzają się przy włosach, które mają łupież bądź wolno rosną. W aptekach możemy znaleźć peelingi enzymatyczne do podrażnionej skóry głowy, bądź skóry bardzo delikatnej.   Peeling można stosować w kuracjach domowych, babcine sposoby także się świetnie sprawdzą. Każde głębokie oczyszczenie skóry głowy powoduje, że kosmetyki będą się lepiej wchłaniać.  W połączeniu z odpowiednią suplementacją możemy wzmocnić włosy, tabletki na włosy zawierają odpowiednią kompozycję minerałów i witamin, wybierajcie najlepiej te, które są dostępne w aptekach. Jeżeli będziecie kupować preparaty, tabletki na włosy czy odżywki, maski bądź toniki zwróćcie uwagę aby w swoim składzie zawierały następujące witaminy.

wypadanie włosów - tabletki na włosy

Witamina A1, niezbędna do utrzymania mocnych włosów. Niedobór, ale też nadmiar tej witaminy powoduje kruchość i łamliwość włosów. Witamina E, często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. Biotyna jest jednym z najczęstszych składników suplementów (tabletki na włosy) oraz kosmetyków  na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną wypadania włosów. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości. Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne, a także czynniki pogodowe. Włosy rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne.

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd naszych włosów. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto , czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez przeciwciała przeciwtarczycowe. Przy niedoczynności tarczycy włosy są  cienkie, suche i mocno przerzedzone.

tarczyca a wypadanie włosów

Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate. Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Panie, które leczą się u endokrynologa warto aby na wizycie, również poinformowały lekarza jeśli zauważą, że włosy nadmiernie wypadają bądź są pozbawione blasku.

Wpływ stresu na wypadanie włosów

Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.

KUP TERAZ

 

Jeżeli zauważymy, że włosy zaczynają nam nadmiernie wypadać, spróbujmy dostarczyć naszemu organizmowi posiłki bogate w minerały. Dodatkowo możemy zażywać tabletki na włosy w postaci suplementów diety. Należy jednak pamiętać , że z powodu specyfiki przebiegu cyklu włosowego, odrost włosów nawet po skutecznej terapii obserwuje się najwcześniej po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Tak więc musimy uzbroić się w cierpliwość, nawet kiedy przyjmujemy tabletki na włosy. Gdy po tym czasie nie zauważmy poprawy, nie ma na co czekać, warto udać się do lekarza, który zajmie się ustaleniem przyczyny wypadania włosów i zaleci odpowiednie leczenie. Które witaminy są pomocne w dbaniu o kondycję naszych włosów? Witamina A - poprawia pracę gruczołów łojowych, zapobiega też powstawaniu łupieżu. Występuje m.in. w warzywach, takich jak marchewka i papryka, w jajkach i mleku, a także w wątróbce.

wypadanie włosów - dieta

Witamina E - często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. Biotyna - jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną wypadania włosów. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości.

wypadanie włosów - biotyna Zródło: medonet.pl,

Zdrowie dla każdego, 07.07.2016 Witamina B5 - inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne, a także czynniki pogodowe. Włosy rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne. Witamina C – jest niezbędna do produkcji keratyny, poprawia krążenie skóry głowy i sprężystość włosów. Rozdwajanie się końcówek i łamliwość włosów mogą mieć źródło w jej niedoborach. Bogate w witaminę C są warzywa i owoce – szczególnie cytrusy oraz kiszona kapusta. wypadanie włosów - witamina c

Zródło: Medical Encyclopedia, Vitamin C, medineplus.gov Kwas foliowy- witamina B9 – popularny kwas foliowy to również witamina korzystnie wpływająca na wzrost włosów oraz przeciwdziałająca łysieniu. Możemy znaleźć ją w zielonych warzywach, takich jak szpinak, kalafior, brokuł, sałata, szparagi czy brukselka.– wzmacniają włosy i cebulki, dzięki czemu zapobiegają ich wypadaniu. Źródłem witamin z grupy B są m.in. orzechy, nasiona dyni, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, ziemniaki. Witamina B1 i B2 – to witaminy przeciw powstawaniu łupieżu. Uczestniczą w regulacji pracy gruczołów łojowych oraz przyspieszają regenerację tkanek i komórek. Witaminy te występują np. w ziarnach słonecznika, mleku, brokułach, mięsie (schab, wieprzowina). drobiowych, ale także w ziemniakach czy też produktach zbożowych. Niacyna – witamina B3 – to witamina, która wpływa na odżywienie włosów. Sprawia, że składniki odżywcze z pożywienia oraz tlen skuteczniej dostarczane są do wszystkich tkanek oraz komórek, w tym także do włosów. Witamina B3 występuje gównie w mięsie, szczególnie wieprzowym oraz drobiowych, ale także w ziemniakach czy też produktach zbożowych. Cynk – pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Bogate w cynk są pestki dyni, migdały, kasza gryczana, a także gorzka czekolada. Żelazo - Jeśli zbyt długo w organizmie nie będzie wystarczającej ilości tego pierwiastka, włosy staną się cienkie i łamliwe, zaczną się przerzedzać. Na braki żelaza jednak narażone są bardziej kobiety – przez zbyt obfite miesiączki karmienie piersią, ciążę. Dlatego warto sprawdzić, ile ma się go we krwi. Żelazo znajdziesz w czerwonym mięsie (tu jest go najwięcej), ale także podrobach, jak wątróbka. Świetnym źródłem żelaza są pestki dyni, nasiona lnu, otręby pszenne, jaja, soczewica czerwona, fasola, ciecierzyca pietruszka zielona, sezam i pistacje.      

merz spezial